Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2018, 16:15

Výtvarník Ľuboš Lorenz spoznal trest za odstránenie komunistických symbolov z pamätníka

Súd trojici vymeral trest väzenia zhodne na dva mesiace a odložil ho na skúšobnú lehotu jedného roka

Výtvarník Ľuboš Lorenz spoznal trest za odstránenie komunistických symbolov z pamätníka
Zdroj: TASR/František Iván

Výtvarník Ľuboš Lorenz a ďalšie dve osoby vyviazli s podmienkou za to, že vlani v auguste z pomníka sovietskym vojakom padlým pri oslobodzovaní krajiny počas druhej svetovej vojny odstránili komunistické symboly kosák a kladivo.

Trestným rozkazom, ktorý Lorenz zverejnil na sociálnej sieti a voči ktorému odsúdení môžu podať odpor, o tom rozhodol sudca košického okresného súdu.

Súd trojici vymeral trest väzenia zhodne na dva mesiace a odložil ho na skúšobnú lehotu jedného roka. Sudca dotknutých uznal vinnými z výtržníctva a hanobenia kultúrnej pamiatky, medzi ktoré spomínaný pomník v Košiciach patrí.

Zdroj: TASR/František Iván

​Prípad vyvolal záujem médií a verejnosti už vlani, kedy prokurátor najprv žiadal súd, aby Lorenza vzal do vyšetrovacej väzby. Následne prokuratúra návrh na uvalenie väzby vzala späť. Postup polície a prokuratúry, ktorý vyústil v umelcovo zadržania na niekoľko dní, vtedy za prísny označil prezident Andrej Kiska.

Lorenz sa obhajoval tým, že trestný čin nespáchal, pretože na Slovensku platí zákon, ktorý komunizmus označuje za zločinný a nezákonný a zakazuje propagáciu zločineckých skupín a zločineckých režimov.

Už skôr bol Lorenz spolu s ďalším aktivistom obvinený za to, že nafarbili na červeno bustu zosnulého vrcholného komunistického politika z československej éry Vasila Biľaka v jeho rodnej obci Krajná Bystrá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.