Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.03.2018, 00:00

Firmy chcú od štátu kontrolu kvality výučby

Slovensko stoja neuplatniteľní stredoškoláci štvrť miliardy eur.

Bratislavský Volkswagen už od minulého roka duálne vzdeláva stredoškolákov.
Zdroj: Peter Mayer

Zamestnávatelia kritizujú, že mladí ľudia si vyberajú odbory, v ktorých sú nezamestnateľní. Odborníkov v IT sektore firmy nájsť nevedia, problém vidia najmä v stredných školách. Štát podľa nich vôbec kvalitu vyučovania na týchto inštitúciách nezisťuje.


Nekvalitné odbory
„Nemáme systémový prístup, je to vážna vec, veď ide o môj dôchodok, kto mi ho zarobí?“ pýta sa Felix Dömény, riaditeľ Strednej priemyselnej školy strojníckej. Sme v budove školy so 115-ročnou tradíciou pri brehu Dunaja, ktorá je známa aj pod názvom „Fajnorka“. Ako tvrdí, podľa neho IT sektor dnes už zasiahol aj iné odbory, a preto je potrebné, aby malo Slovensko dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. „Až 250 miliónov eur ročne štát vyhodí na štúdium neuplatniteľných absolventov,“ upozorňuje viceprezident IT Asociácie Slovenska a Republikovej únie zamestnancov Mário Lelovský. Spolu so zamestnávateľmi a strednými školami preto chcú vytvoriť na štát tlak, aby začal riešiť nekvalitné odborné vzdelávanie najmä v oblasti IT. Vytvorili preto spoločnú iniciatívu – Revolúcia v IT vzdelávaní na stredný

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.