Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.03.2018, 00:00

Ruského diplomata sme už raz vyhostili

Slovensko svojím konaním spochybňuje vlastnú zahraničnopolitickú orientáciu, vyhlásil Vladimír Bilčík z Katedry politológie Univerzity Komenského.

Ruského diplomata sme už raz vyhostili
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Urobilo Slovensko správne, že s vyhostením diplomatov sa rozhodlo počkať?
Toto rozhodnutie do značnej miery spochybňuje naše dlhodobo deklarované postoje. Navyše prichádza v čase, keď expremiér Fico hľadá akéhosi zahraničného nepriateľa a hovorí o prevrate. V tomto kontexte mi to pripadá ako reakcia, ktorá narúša základné piliere našej zahraničnopolitickej orientácie. Vyhostenie diplomatov je symbolické minimum, ktoré Slovensko mohlo urobiť ako prejav solidarity s Veľkou Britániou. Skúsenosť s tým máme, keďže v roku 2004 sme už jedného ruského diplomata vyhostili. Ak bude naša diplomacia váhať ďalej, podkopáva spoločný postup EÚ i vlastnú dôveru v rámci Európskej únie.

Môže to znamenať začiatok konca našej proeurópskej orientácie?
Dúfam, že nie. Ale spomínané signály to naznačujú.


Andrej Danko argumentuje, že vyhostenie diplomatov by mohlo narušiť naše obchodné vzťahy s Ruskom.
To si

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.