Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.03.2018, 13:26

OLAF zasahuje. Začal sa zaoberať možným zneužívaním dotácií na Slovensku

Európsky úrad začal predbežné konanie, v ktorom sa snaží zistiť, či existujú dôvody na začatie riadneho vyšetrovania.

OLAF zasahuje. Začal sa zaoberať možným zneužívaním dotácií na Slovensku
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) sa začal zaoberať údajným zneužívaním európskych dotácií na Slovensku, o ktorom sa začalo hovoriť v súvislosti s nedávnou vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Informoval o tom dnes európsky portál Politico.

OLAF začal predbežné konanie, v ktorom sa snaží zistiť, či existujú dôvody na začatie riadneho vyšetrovania.

"OLAF v súčasnosti vyhodnocuje všetky dostupné informácie a obvinenia, ktoré vyplávali na povrch v minulých týždňoch, aby zistil, či boli splnené podmienky na začatie vyšetrovania v súlade s mandátom úradu OLAF alebo nie," uviedol hovorca európskeho úradu pre boj proti podvodom.

​Nezrovnalosťami pri čerpaní poľnohospodárskych dotácií EÚ sa zaoberal novinár Ján Kuciak, ktorého vo februári spolu s jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou zavraždili v obci Veľká Mača pri Galanty. Kuciak sa zaoberal okrem iného činnosťou talianskej mafie na východnom Slovensku a jej väzbami na vrcholných slovenských politikov

K začatiu vyšetrovania čerpania poľnohospodárskych dotácií na Slovensku vyzvala OLAF na začiatku marca skupina europoslancov z frakcie Zelených. Upozornila predovšetkým na činnosť Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA), ktorá vypláca farmárom priame platby či dotácie z európskych fondov.

Na nedostatky v práci agentúry už vlani upozornil aj Najvyšší kontrolný úrad. V liste zaslanom OLAFu vyjadrili europoslanci presvedčenie, že existuje možnosť, že zneužívanie dotácií z európskych fondov je na Slovensku "systematické".

O tom, že poľnohospodárske dotácie sa nečerpajú vždy v súlade so zákonom, sú presvedčené aj miestne úrady. PPA v utorok podala trestné oznámenie pre podozrenie z podvodu pri čerpaní dotácií na firmu, ktorú vlastní bývalá poslankyňa najsilnejšej vládnej strany Smer-sociálna demokracia Ľubica Rošková. Podľa ministerky poľnohospodárstva Gabriely Matečnej v prípade zrejme došlo k subvenčnému podvodu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.