Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2018, 00:00

Výrobcom elektriny majú vrátiť 80 miliónov

Jedna z najväčších káuz v histórii našej energetiky – G-komponent, spôsobuje distribútorom vrásky aj po piatich rokoch.

Výrobcom elektriny majú vrátiť 80 miliónov
Zdroj: Pavol Funtál

Mnohí výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov majú už roky hlavu v smútku. Za pripojenie ekologických alternatív do sústavy ich totiž distribučné spoločnosti „odmeňujú“ poplatkami, ktoré Ústavný súd ešte v roku 2016 označil za nezákonné. Producenti sa však nevzdávajú. Po kľúčovom úspechu vlani v Žiline minulý týždeň Okresný súd v Košiciach rozhodol, že distribučná spoločnosť je povinná vrátiť výrobcovi elektriny platbu za prístup do distribučnej sústavy, ktorú od neho niekoľko rokov protiprávne vyberala.


Pred súd idú všetky distribučky
Ďalší postup súdov napäto očakávajú mnohí producenti, ktorí tiež podnikli proti distribučkám právne kroky. Okresný súd Žilina rozhodol v prospech výrobcov už v desiatich prípadoch. „V týchto sporoch rozhodovali rozliční sudcovia a všetci sa zhodli na tom, že rozhodnutie Ústavného súdu nemožno ignorovať a táto pochybná platba má byť výrobcom vrátená,“ uviedol Jozef Hudák z advokátskej kancelárie Poláček & Partners. Dodal, že spory o vrátenie G-komponentu sa aktuálne vedú po celom Slovensku.


Podľa Jozefa Badidu, analytika portálu energieprevas.sk, samotné zavedenie G-komponentu úzko súvisí s nezvládnutou podporou obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby elektriny a tepla na Slovensku, ktorá zaťažuje koncové ceny elektriny. „Cieľom G-komponentu bolo znížiť náklady odberateľov elektriny, avšak z rozhodnutí súdov je zrejmé, že toto riešenie má svoje nedostatky,“ zhodnotil pre HN. Ak by podľa neho distribučné spoločnosti nakoniec museli vracať uhradené platby za G-komponent výrobcom elektriny, nemožno vylúčiť ani to, že chýbajúce financie bude musieť následne uhradiť štát alebo opäť len odberatelia elektriny z radov podnikateľov a domácností.


Portál energia.sk ešte vlani informoval, že v pracovnej verzii novely zákona o obnoviteľných zdrojoch plánovalo ministerstvo zaviesť výrobcom povinnosť uzavrieť s distribučkou zmluvu o G-komponente.

Ministerstvo hospodárstva však na otázky HN reag

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.