Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2018, 00:00

Treba vyriešiť staré exekúcie

Lucia Žitňanská, exministerka spravodlivosti, exkluzívne pre HN.

Treba vyriešiť staré exekúcie
Zdroj: TASR

Tieto riadky píšem vo veľmi zvláštnej situácii, vláda Roberta Fica podala demisiu a zároveň prezident Andrej Kiska poveril Petra Pellegriniho zostavením novej vlády. Ja pripravujem ministerstvo na odovzdanie môjmu nástupcovi. A rezort spravodlivosti mu odovzdávam v dobrej kondícii.


Prijali sme množstvo dôležitých právnych noriem, ktoré treba uviesť do praxe, a ďalšie normy, ktoré treba postupne prijímať, lebo nadväzujú na to, čo sme sa zaviazali splniť v programovom vyhlásení vlády. Pracovali sme pomerne rýchlo, pomerne veľa sme stihli a ja osobne budem spokojná, keď môj kolega bude pokračovať v rozrobených veciach a dokončí ich.


Záťaž, ktorej sa treba zbaviť
Kľúčové z môjho pohľadu pre budúcnosť právneho štátu a pre efektívnosť justície je, aby sa dokončili tie veci, ktoré sa týkajú systémových zmien v justícii, respektíve systémového vytvárania podmienok pre efektívnu a kvalitnú justíciu. Z tohto hľadiska sa pre mňa javí ako kľúčové odhodlať sa a urobiť razantnejšie kroky k riešeniu starých exekúcií. Pretože ten vyše trojmiliónový balík starých exekúcií ležiaci na našich súdoch predstavuje a aj ďalej bude predstavovať pre súdy záťaž, ktorej sa treba čím skôr zbaviť. Na stole leží viacero alternatívnych riešení, ktoré sme pripravili, a som presvedčená, že ktorýkoľvek z týchto variantov alebo akýkoľve

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.