Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2018, 00:00

Predčasné voľby rozdelili lídrov protestov. Organizátori protikorupčných pochodov ukončili spoločné aktivity

Organizátori dostali do ulíc desaťtisíce ľudí. Ich postup sa však rozdelil.

Predčasné voľby rozdelili lídrov protestov. Organizátori protikorupčných pochodov ukončili spoločné aktivity
Zdroj: TASR/Marko Erd

Skupina mladých ľudí, ktorí stáli za protikorupčnými pochodmi z minulého roka narazila na názorové rozdiely. Po tom, ako vlani dostali do ulíc desaťtisíce ľudí sa viacerí organizátori pustili do organizovania verejných zhromaždení po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. 

Tie sa stali najmasovejšími protestmi v novodobej histórii Slovenska a tlak verejnosti znamenal koniec Roberta Kaliňáka a neskôr Roberta Fica na svojich postoch. 

Veľké protikorupčné pochody mali medzi požiadavkami aj zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara. K tomu napokon došlo no ľudia okolo organizátorov Dávida Straku a Karolíny Farskej chceli dosiahnuť aj vyšetrenie káuz Gorila a Bašternák, odvolanie Roberta Kaliňáka, Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. 

Ako sa ukázalo, tieto požiadavky už iniciatíva Veľký protikorupčný pochod nedosiahne. "Musíme oficiálne aktivity Veľkého protikorupčného pochodu ukončiť," napísala v stanovisku Karolína Farská. Odôvodňuje to tým, že s ďalšími organizátormi sa dostali na rázcestie a "nie sme schopní vytvárať rozhodnutia a činy, s ktorými by boli všetci jej organizátori stotožnení."

Dávid Straka sa iniciatívy Za slušné Slovensko podľa slov Farskej nestal súčasťou vlastným rozhodnutím. Straka v sobotu médiám oznámil, že na pondelok organizuje protest pred Národnou radou. "Rozhodli sme sa ísť demonštrovať pred parlament v pondelok, 26. marca 2018 o 17:00, pretože bude hlasovanie o vyslovení dôvery vláde. Novej vláde nedôverujeme a žiadame predčasné voľby," vyhlásil. 

Predčasné voľby chce dosiahnuť dvomi spôsobmi. Tlakom na poslancov, ktorí budú hlasovať o vyslovení dôvery vláde Petra Pellegriniho a zároveň aj zbieraním podpisov pod petíciu za referendum o predčasných voľbách. 

"Chceme konfrontovať poslancov s naším pohoršením z toho, že by mala pokračovať "prezlečená" súčasná vláda," zdôvodnili. 

Práve tieto dôvody kritizoval ďalší z organizátorov akcií Za slušné Slovensko Juraj Šeliga v diskusii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. Zbieranie podpisov a pochody pred parlament označil ako radikalizáciu celej akcie. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.