Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2018, 18:00

Zeman sa vyjadril k situácii na Slovensku: Myslím si, že ide o ďalšiu farebnú revolúciu

Český prezident bude o svojom názore hovoriť so slovenskými politikmi.

Zeman sa vyjadril k situácii na Slovensku: Myslím si, že ide o ďalšiu farebnú revolúciu
Zdroj: Reuters

Český prezident Miloš Zeman v rozhovore pre český denník Mladá fronta DNES hodnotí aj politickú situáciu na Slovensku, spomína farebnú revolúciu. Rozhovor vznikal v čase, keď ešte nebolo známe, či a kedy vymenuje Andrej Kiska novú vládu Petra Pellegriniho. Prečítajte si tú časť, kde diskutuje o aktuálnom dianí u nás.

Ako hodnotíte udalosti na Slovensku, kde podala demisiu vláda Roberta Fica. Prezident Andrej Kiska ale odmietol vymenovať kabinet Petra Pellegriniho (rozhovor vznikal ešte pred tým, než Kiska oznámil, že novú vládu vymenuje, pozn. red.) navrhnutý doterajšou koalíciou. Postupuje podľa vás Kiska správne?

Tak vláda v demisii vykonáva svoju funkciu po celú dobu, než je vymenovaná vláda nová. To je napokon aj u nás, to nie je nič nové. Vláda v demisii je podľa ústavy vládou plnohodnotnou. Takže nech táto vláda vládne a nech sa diskutuje o tom, kto má a kto nemá byť jej členom. Ja by som pokladal za nešťastné, keby som akokoľvek zasahoval do slovenských vnútorných záležitostí. Ale teraz pôjdem na Slovensko do Tatier, predpokladám, že sa tam stretnem so slovenskými politikmi a spýtam sa ich, o čo ide.

V túto chvíľu si netrúfate povedať, o čo na Slovensku ide?

Môžem sa domnievať, že ide o pokus o ďalšiu farebnú revolúciu. Ale to je zatiaľ iba moja domnienka a rád si túto domnienku overím práve týmito rozhovormi.

A ďalej hovorí, že v Česku žiadnu farebnú revolúciu nedopustí:

Chcel by som konštatovať, že pokiaľ budem prezidentom, nikdy nepripustím Majdan, farebnú revolúciu. Nech demonštranti v uliciach vyjadrujú akékoľvek názory, vždy sa budem riadiť vetou, ktorú Klementovi Gottwaldovi povedal, ale bohužiaľ nedotiahol do konca, Eduard Beneš. Nikdy nepripustím, aby o osude republiky rozhodovala ulica.

Celý rozhovor si môžete prečítať zajtra v českom denníku MF Dnes alebo na webe HNonline.sk.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.