Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2018, 09:15 Aktualizované dňa 21.03.2018 o 18:04

Kiska vymenuje Pellegriniho za premiéra, s vládou však nie je spokojný na sto percent

Oproti pôvodnému zoznamu, ktorý hlava štátu odmietla, došlo k zmene v nominácii na post ministra vnútra.

Prezident SR Andrej Kiska vymenuje vládu Petra Pellegriniho vo štvrtok (22.3.). Oznámil to potom, ako v priebehu dňa absolvoval debaty s novými členmi kabinetu.

Kiska priznal, že so zložením vlády nie je spokojný na sto percent.

"Ale ako hlava štátu neprekročím hranicu danú ústavou a ústavnými zvyklosťami," uistil. Zároveň zdôraznil , že vláde Petra Pellegriniho (Smer-SD) vyjadrila podporu väčšina poslancov a žiaden iný politik prezidenta o existencii inej parlamentnej väčšiny neinformoval.

Najvyšší ústavný činiteľ pripomenul, že pred troma týždňami, keď sa rozpadal kabinet Roberta Fica (Smer-SD) a vô bec nebolo jasné, či koalícia bude pokračovať, sľúbil, že je pripravený previesť krajinu politickou krízou a zložitou situáciou po úkladnej vražde.

"Vedomý si tejto zodpovednosti som svoje právomoci prezidenta využil na hranicu ústavných zvyklostí a možností. Odmietol som prvý návrh na vymenovanie vlády," rekapitulovala hlava štátu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.