Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.03.2018, 11:33

Fico úprimne nerozumie emóciám ľudí. Posledné protesty boli iné ako tie predošlé, tvrdí sociológ

Michal Vašečka tvrdí, že u Roberta Fica si nie je istý, či pocity ľudí v uliciach chápe.

Fico úprimne nerozumie emóciám ľudí. Posledné protesty boli iné ako tie predošlé, tvrdí sociológ
Zdroj: Reuters

Piatkové zhromaždenia (16.3.) v desiatkach slovenských miest volajúce po slušnom Slovensku mali inú príchuť ako tie predchádzajúce. Desaťtisíce ľudí sa cítili byť oklamaní politickou elitou, už nejde "iba" o to, že sú frustrovaní. Myslí si to sociológ Michal Vašečka.

"Prišli totiž k poznaniu, že arogancia moci je nekonečná a že mnohí politici nepochopili vôbec nič," uviedol Vašečka. Ten predpokladá, že sila protestov sa môže ešte stupňovať, "uvidí sa po zložení novej vlády".

​Tlak ulice môže mať podľa neho na politikov účinok. "A to na niektorých poslancov Smeru-SD aj Mosta-Híd, môžu dôjsť k presvedčeniu, že situácia takto ďalej nemôže pokračovať," myslí si Vašečka.

Sociológ však tvrdí, že u Roberta Fica (Smer-SD) si nie je istý, či pocity ľudí v uliciach chápe. "Pretože on je technik moci, úprimne nerozumie emóciám ľudí, ktorí boli v piatok v uliciach. On si naozaj môže myslieť, že tlak je organizovaný zo zahraničia, odzrkadľuje to totiž jeho svet technokratického myslenia v politike," povedal Vašečka. "Ak si ale niekto myslí, tlak z ulice upadne do dvoch týždňov, mýli sa," doplnil.

Podľa sociológa bude zaujímavé sledovať aj zahraničné elity v kontexte vnútropolitickej situácie na Slovensku. "Napríklad Európska komisia môže nejakým zásadným spôsobom vstúpiť do čerpania eurofondov," zamyslel sa Vašečka.

Pozrite si aj video z protestu v Bratislave:

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.