Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2018, 11:56

Mafia na východnom Slovensku? Veď tam nič nie je, povedal Fico europoslancom

Delegácia poslancov Európskeho parlamentu sa na Slovensku informovala o vražde Jána Kuciaka

Roberta Fica sa pýtali na mafiu na Slovensku aj na Máriu Troškovú

Roberta Kaliňáka zase na žalobu, ktorú na neho podal špeciálny prokurátor Vasiľ Špirko

Mafia na východnom Slovensku? Veď tam nič nie je, povedal Fico europoslancom
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Keď prišla minulý týždeň na Slovensko delegácia z Európskeho parlamentu, aby sa informovala o okolnostiach vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, stretla sa s viacerými predstaviteľmi vlády.

Tí sa podľa správy, ktorú poslanci zo stretnutia vypracovali, snažili vykresliť pozitívny obraz o Slovensku. Pripomínali ekonomický rast, slobodu médií a ďalšie veci, ktoré považujú za úspechy.

Fica sa pýtali na mafiu a Troškovú

Europoslancov však zaujímali iné veci. Premiéra Fica sa napríklad pýtali na pôsobenie mafie na východnom Slovensku. „Pán Fico odpovedal, že samotná myšlienka, že by mafia mohla mať záujem o východné Slovensko je absurdná, lebo tam nič nie je,“ píšu europoslanci v správe.

Ďalej však dodávajú, že možnosť kúpy poľnohospodárskej pôdy a prijímania priamych dotácií na ňu by pre niekoho mohla byť zaujímavá.

Fico odpovedal aj na otázky o Troškovej. Podľa správy europoslancov povedal, že sa necíti byť zodpovedný za  to, čo robila pred tým, než sa k nemu pripojila.

Obava z krvavých protestov

Premiér delegácii Európskeho parlamentu rozprával aj o tom, že sa Kiska stretol s Georgom Sorosom v septembri 2017 bez zástupcov ministerstva zahraničia. Podľa Fica bola otázka toho, o čom sa na stretnutí rozprávali legitímna.

Fico mal na stretnutí s europoslancami vyjadriť aj obavy z protestov, ktoré boli naplánované na ďalší deň (9. marca 2018, pozn. red.). „Pokračoval, že Slovensko nie je známe pre násilné demonštrácie, ale obáva sa, že demonštranti budú chcieť prepadnúť Úrad vlády a že sa dostane do situácie, kedy bude musieť požiadať políciu o zásah proti nim,“ píše sa v správe.

„Nazdáva sa, že protestujúci hľadajú útoky a zranenia, odvolávajúc sa na správu polície o tom, že demonštrácie budú krvavé,“ dodáva správa Ficove podozrenia.

Kaliňák bagatelizoval

S Ficom sa stretnutia zúčastnil aj odchádzajúci minister vnútra Robert Kaliňák. Europoslancov zaujímala žaloba špeciálneho prokurátora Vasiľa Šprika na Kaliňáka, ktorú ohlásil práve v deň, kedy sa minister vnútra stretol z delegáciou Európskeho parlamentu.

„Ohľadne žaloby na svoju osobu, bagatelizoval jej dôležitosť tým, že ju označil za boj dvoch politických strán, ktorý sa zakladá na faktoch z roku 2010. Navyše podotkol, že Slovensko je špeciálne, pretože veľké množstvo informácií je verejne dostupných a odhadol, že 80 percent obsahu prezentovaného nebohým novinárom bolo získaného z ministerstva vnútra,“ popisujú europoslanci reakciu ministra vnútra.

Absolvovali veľké množstvo stretnutí

Delegácia poslancov Európskeho parlamentu bola na Slovensko vyslaná, aby sa informovala o situácii v krajine po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Europoslanci sa zároveň zaujímali o informácie, týkajúce sa možnej prítomnosti talianskej mafie na východnom Slovensku. Tie zbieral Kuciak pre svoj posledný článok, ktorý nestihol dokončiť a po jeho smrti ho zverejnili všetky slovenské a viaceré zahraničné médiá.

Šesť poslancov sa na Slovensku v dňoch 8.-9. marca stretli okrem premiéra a ministra vnútra aj s prezidentom Andrejom Kiskom, s ministrom financií Petrom Kažimírom a podpredsedom vlády Petrom Pellegrinim, s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou, s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou, s policajným prezidentom Tiborom Gašparom a ďalšími policajnými funkcionármi, s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, s predstaviteľmi Najvyššieho Kontrolného Úradu a Poľnohospodárskej platobnej agentúry.

Mimo predstaviteľov vlády a štátnej správy sa stretli aj so zástupcami médií, opozície, s organizátormi protestov a so zástupcami mimovládok, ktoré sa zaoberajú korupciou. Navštívili aj Veľkú Maču, kde sa stala vražda priamo v dome Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.