Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2018, 10:10 Aktualizované dňa 14.03.2018 o 19:12

Fico chce skončiť. Jeho nástupcom by sa mal stať Pellegrini

  • Premiér Robert Fico ponúkol svoju demisiu ako riešenie politickej krízy po vražde Jána Kuciaka.
  • Demisia premiéra znamená podľa ústavy pád celej vlády.
  • Fico stanovil prezidentovi Andrejovi Kiskovi tri podmienky:
  • Hlava štátu bude rešpektovať, že nového premiéra nominuje Smer-SD, že bude rešpektovať koaličnú zmluvu troch strán a výsledky parlamentných volieb, podľa ktorých má súčasná koalícia efektívnu väčšinu.

Robert Fico bol jednoznačne najdlhšie vládnucim premiérom. Jednu dekádu stál na  čele troch vlád. Ako jediný premiér však môže skončiť v úrade tak, že ho vymenia. Fico tak včera večer ponúkol svoju demisiu  prezidentovi Andrejovi Kiskovi. 

„V rámci upokojenia situácie som  prezidentovi povedal, že som pripravený podať demisiu,“ povedal  Fico. Ale s tromi podmienkami:  že bude rešpektovať výsledky volieb z roku 2016, koaličnú zmluvu a že nového premiéra navrhne Smer–SD ako najsilnejšia strana. 

Prezidentova reakcia? Nateraz  sa z nej nedá vyčítať, či Ficov návrh prijme. „Prezident Kiska sa  včera stretol s predsedami koaličných strán, ktorí ho informovali o  ich návrhu riešenia politickej krízy. Informovali ho tiež, že prinesú 76 podpisov poslancov Národnej rady, ktorí budú podporovať riešenie vládnej koalície,“ uviedol hovorca prezidenta Roman Krpelan.

Ak Kiska nakoniec na Ficov návrh kývne, HN viaceré zdroje potvrdili, že novým premiérom by sa mal stať Peter Pellegrini. Ten sa aj v poslednom čase počas krízy často vyjadroval za vládu a za Smer. V minulosti ho premiér označil za jedného z reprezentantov mladej, nastupujúcej generácie Smeru. Hovorilo sa o ňom aj ako o Ficovom nástupcovi.

Pellegrini si vyskúšal aj post štátne-ho tajomníka na rezorte financií, predsedu parlamentu, ministra školstva a aktuálne vicepremiéra .Jediná, ktorá zatiaľ oznámila, že by v novej vláde nefigurovala,  je Lucia Žitňanská.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.