Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2018, 00:00

Drucker rieši podvody v zdravotníctve

Mali by sa dotýkať znižovania cien za lieky, ktoré spôsobuje vrásky farmafirmám i poisťovniam.

Drucker rieši podvody v zdravotníctve
Zdroj: TASR

Za rovnaké lieky často platíme viac ako v Nemecku. Nový zákon o podmienkach úhrady, ktorý to mal riešiť, je v platnosti od začiatku roka, v praxi však zaostáva. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker už podnikol kroky v oblasti nekalých praktík farmaceutických spoločností.

Na Generálnej prokuratúre tak pristál podnet kvôli kategorizácii drahých liekov a nedodržiavaniu nového zákona. Drucker označil za podozrivé, že firmy neposkytujú uzákonené zľavy, ale zároveň si môžu dovoliť platiť provízie za službu, ktorú nepotrebujú. Poisťovne však upozorňujú, že zákon bol šitý horúcou ihlou a je zle nastavený.

Problém v províziách
Minister vyhlásil, že podnetov, upozorňujúcich na nekalé praktiky v zdravotníctve, dostal niekoľko, najnovší sa objavil minulú stredu. Týka sa kšeftovania s drahými liekmi. „Ide o návrh zmluvy medzi niektorými farmaceutickými spoločnosťami a jednou advokátskou kanceláriou, ktorá ponúkala veľmi plytké právne služby,“ povedal Drucker.

Spresnil, že išlo o analýzu právneho prostredia týkajúcu sa procesu kategorizácie liekov a o identifikácie príslušných orgánov a ich kompetencií pri kategorizácii.

Od začiatku roka totiž platí zákon, keď sa vybrané drahé lieky dostali z takzvaných výnimiek do kategorizačného procesu, ktorý je detailne opísaný na stránke rezortu zdravotníctva. Za tieto služby však mali farmafirmy okrem bežných nákladov každá navyše uhradiť kancelárii tri percentá z obratu z predaja liekov počas troch rokov.

Po

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.