Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2018, 00:00

Obchodná vojna bude stáť miliardy

Po Trumpových clách na oceľ i hliník hrozia krajiny odvetnými krokmi.

Obchodná vojna bude stáť miliardy
Zdroj: Reuters

S nápadom zaťažiť clom dovozovú oceľ a hliník prišiel americký prezident Donald Trump už zhruba pred mesiacom. Pôvodný plán bol zaťažiť oceľ 24 percentami a hliník 10 percentami, aj keď ministerstvo obchodu Spojených štátov požadovalo menej.

Od tohto kroku už Trumpa od začiatku odrádzala opozícia, niektorí republikánski partneri, ako aj jeho blízki poradcovia.

Podľa analýz agentúry Bloomberg by svetová ekonomika do menej ako dvoch rokov mohla prísť takmer o pol bilióna dolárov. „Zavádzanie ciel a importných taríf je nepriaznivé pre globálny ekonomický rozvoj, keďže to brzdí medzinárodný obchod.

Toto opatrenie je všeobecne vždy prospešné len pre veľmi obmedzený okruh osôb, v tomto prípade pre amerických oceliarov,“ konštatuje finančný analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Svetový obchod utrpí
Podľa odborníkov je scenár jasný a jediný, kto získa, sú americkí oceliari. Pre drahšiu oceľ je totiž ohrozených v zámorí až 150-tisíc pracovných miest v iných odvetviach. Dôležitejšia situácia je však na svetových trhoch. Clá na oceľ a hliník môžu byť iba začiatkom. Trump totiž sľubuje ďalšie zaťaženia na importné artikle ekonomikám, ktoré sľúbili, že budú reagovať.

Bloomberg v pondelkovej analýze konštatuje, že v prípade

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.