Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2018, 00:00

Využívanie umelej inteligencie budú riešiť európski experti

Technológie

Využívanie umelej inteligencie budú riešiť európski experti

Európska komisia chce tento rok zostaviť skupinu odborníkov na umelú inteligenciu, takzvané AI. Hlavným dôvodom je usmernenie etiky používania technológie, pred ktorej možným zneužívaním varujú napríklad Elon Musk či Stephen Hawking. AI má podľa odborníkov potenciál na využitie v takmer všetkých oblastiach ľudského života, od automobilového priemyslu, cez zdravotníctvo, až po zábavu. Spája sa však s rizikami, ktoré by mohli v budúcnosti ohrozovať tak majetok Európanov, ako aj ich životy. Združením odborníkov na tieto témy chcú členovia Európskej komisie predísť možným hrozbám a zároveň čo najviac využiť potenciál technológie budúcnosti.
Hackeri a nebezpečné roboty
Zvýšenie miery počítačovej kriminality, manipulácia volebných hlasov či špionáž. Podľa správy, ktorú koncom februára vydalo 26 svetových odborníkov na umelú inteligenciu, je hrozieb spojených s novodobou technológiou mnoho. „Už sme zažili, ako sa jednotlivci či skupiny snažili zasahovať pomocou internetu do demokratických volieb. Ak umelá inteligencia umožní, aby boli tieto útoky silné, jednoduché na zopakovanie a zložité na odhalenie, mohlo by to znamenať veľký problém pre politickú stabilitu,“ hovorí jeden z autorov správy, riaditeľ strediska na Cambridgeskej univerzite, Seán Ó hÉigeartaigh.


Vlani spôs

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.