Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2018, 11:25

Do hry sa môže výrazne dostať aj prezident. Ako vyzerá cesta k predčasným voľbám?

  • Viaceré strany by v prípade konania predčasných volieb utrpeli finančné straty.
  • Predčasné voľby na Slovensku boli v roku 1994, v roku 2006 aj v roku 2012.
Do hry sa môže výrazne dostať aj prezident. Ako vyzerá cesta k predčasným voľbám?
Zdroj: Reuters/Radovan Stoklasa

Po rozhodnutí Republikovej rady Mosta-Híd sa zdajú predčasné voľby najpravdepodobnejším riešením politickej krízy, ktorá zasiahla Slovensko po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. HN vám prinášajú odpovede na otázky, čo by mohli predstavovať predčasné voľby na Slovensku.

Koľko by stáli predčasné voľby?
Viaceré strany by v prípade konania predčasných volieb utrpeli finančné straty. K časti peňazí, na ktoré by mali nárok do konca štandardného volebného obdobia, by sa už nedostali, vyčerpať by stihli iba približne polovicu. Daňoví poplatníci zaplatili v tomto volebnom období politickým stranám dokopy 34,5 milióna eur.

Peniaze dostali aj dve mimoparlamentné strany – KDH a SMK, ktoré prekročili hranicu troch percent, čo ich oprávňuje poberať príspevok od štátu. Suma, ktorú strany dostanú, sa skladá z troch častí: príspevok za hlasy, za činnosť a za poslanecký mandát. Ten sa odvíja od výšky priemernej mzdy rok pred voľbami. Pri posledných voľbách pred dvoma rokmi sa tak vypočítaval zo sumy 883 eur. Ak by situácia dospela do predčasných volieb, ktoré by sa konali tento rok, vyrátal by sa zo sumy 954 eur.

Aktuálne majú strany nárok dostať od štátu dokopy 54,82 milióna eur. Keby sa voľby odohrali v najbližších mesiacoch, najhorší dosah by to malo na rozpadnutú Sieť. Na tej úspešnejšej strane by boli podľa prieskumov napríklad SaS a Sme rodina.

O tom, či strany v predčasných voľbách minú viac alebo menej, sa nedá usudzovať ani na príklade z predčasných volieb v roku 2012, ktoré sa konali len dva roky po tých riadnych. Napríklad SNS dala na propagáciu v skorších voľbách o 1,5 milióna menej ako v tých riadnych, SDKÚ o milión. Naopak, SaS pridala pol milióna a Smer ešte dvakrát toľko.

Aký proces zahŕňajú predčasné voľby?
Predčasné voľby na Slovensku boli v roku 1994, v roku 2006 aj v roku 2012. Hoci podmienky na zvolanie predčasných volieb upravuje Ústava, vo všetkých troch doterajších prípadoch proces prebiehal tak, že bol schválený ad hoc ústavný zákon o skrátení volebného obdobia. Na ten treba minimálne 90 hlasov v Národnej rade, po schválení nasleduje technická lehota 110 dní.

Ústava predpokladá, že ak sa rozpadne vláda, tak sa má postaviť nová, ktorá dovládne. Až v prípade, keď nová vláda nemá v parlamente dôveru, môže prezident rozpustiť parlament, to má za následok predčasné voľby.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.