Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2018, 00:00

Podnikatelia sa sťažujú: E-schránkami strácame čas

Elektronická komunikácia štátu s právnickými osobami naráža na nedokonalosti systému. Úradníci by vraj potrebovali viac školení.

Podnikatelia sa sťažujú: E-schránkami strácame čas
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Všetky dôležité dokumenty dostávajú firmy a živnostníci už viac ako pol roka do elektronických schránok. Úrady totiž dostali od 1. júla minulého roku od štátu povinnosť komunikovať s právnickými osobami elektronicky. Táto zmena viac ako strojnásobila počet aktivovaných schránok. Mnoho podnikateľov je nespokojných.

Nespoľahlivá komunikácia
„Momentálne je k e-schránkam 52 textových návodov a 16 videonávodov. Nájsť ten správny teda nie je jednoduché,“ vyhlásila ešte v júli 2017 daňová poradkyňa Marcela Bošková. Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby, ktorá za projekt zodpovedá, vtedy sľúbila dolaďovanie systému. Vo výročnej správe uviedla, že fungovanie e-schránok prispôsobili požiadavkám používateľov, ktoré vyplynuli z prieskumu. „Zmeny sa týkajú troch oblastí využívania schránok, a to používateľská prívetivosť, rozšírenie funkcionality a zjednodušenie prístupu,“ tvrdí agentúra.


Pre HN prehovorili zástupcovia firiem, podľa ktorých je elektronická komunikácia so štátom nespoľahlivá. Najčastejšie e-schránkam vyčítajú ťažkopádnosť, neprehľadnosť a pomalosť. „Dostaneme do schránky od úradu napríklad stavebné povolenie, my si ho prevezmeme, doručenka sa pošle späť. Prídem na úrad po troch týždňoch, keď by mi už mohli potvrdiť, že rozhodnutie je právoplatné, ale dostanem odpoveď, že oni nemajú ani jednu doručenku,“ tvrdí Silvia, podnikateľka z Bratislavy, ktorá sa venuje získavaniu stavebných povolení pre klientov. „Stavebný úrad ma posiela k nejakému notárovi, aby mi overil pravosť dokumentu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.