Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2018, 00:00

Najvyšší ústavní činitelia sa na spoločnej deklarácii nedohodli

Premiér odmietol prezidentov dokument, o upokojení situácie rokuje s koalíciou.

Najvyšší ústavní činitelia sa na spoločnej deklarácii nedohodli
Zdroj: SME

Piatkové stretnutie prezidenta Andreja Kisku, premiéra Roberta Fica a predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorého cieľom bolo dosiahnuť kompromis, nedosiahlo šťastný koniec. Traja najvyšší ústavní činitelia sa stretli kvôli napätej spoločenskej situácii po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, aby dosiahli jednotné stanovisko v podobe deklarácie. Fico však prezidentov text odmietol. Zároveň avizoval mimoriadne rokovanie koaličných partnerov počas víkendu. Jeho výsledky zatiaľ nie sú známe okrem návrhu SNS ohľadne odstúpenia ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.


Hra o slovíčka
Podľa predsedu vlády je prirodzené, že traja ľudia môžu mať na spoločné vyhlásenie rôzne pohľady. Vyhlásil však, že hra o slovíčka je nevhodná a malicherná. „Podstatný je výsledok, a ten je jednoznačný: traja najvyšší ústavní činitelia si želajú pokoj v spoločnosti,“ odkázal. Práve premiér pritom priniesol na stretnutie najvyšších ústavných činiteľov vlastný návrh memoranda, ktorý sa líšil od textu prezidenta, hoci Kiskovi vopred žiadne výhrady neoznámil. Vo svojej verzii deklarácie Fico vynechal napríklad vetu o tom, že politici nebudú okolo protestov šíriť konšpiračné teórie ani ich inak dehonestovať.


Oča

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.