Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2018, 15:01

Nech sa venuje Nemecku a nekomentuje Slovensko, reagoval podpredseda Smeru na kritiku od šéfa ľudovcov Webera

Peter Pellegrini odkázal predsedovi najvplyvnejšej politickej frakcie v Európskom parlamente, nech nekomentuje dianie na Slovensku.

Peter Pellegrini
Zdroj: TASR/M. Erd

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 poznamenal, že Slováci si nikdy nedovolili komentovať vnútropolitické dianie v inej krajine.

Reagoval na  predsedu Európskej ľudovej strany (EĽS/EPP), najvplyvnejšej politickej frakcie v Európskom parlamente Manfreda Webera. Ten vyhlásil, že premiér Robert Fico by mal odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Pellegrini: Weber nech nekometuje Slovensko

"Pán poslanec nech sa venuje svojim záležitostiam v Nemecku a nech nekomentuje Slovensko, lebo my mu tiež nekomentujeme tie obrovské bezpečnostné incidenty, ktoré sa tam dejú vďaka tomu, že do Nemecka prišli státisíce migrantov," povedal Pellegrini.

Podľa europoslancov za Smer Moniky Smolkovej, Moniky Beňovej, Vladimíra Maňku a Borisa Zala, je zarážajúce to, čo žiada Weber ešte pred zverejnením záverov komisie Európskeho parlamentu.

"Je zarážajúce, že ešte pred zverejnením záverov komisie EP vyzval premiéra členského štátu EÚ, aby odvolal jedného zo svojich ministrov. Takáto výzva ide ďaleko nad rámec slušnosti a vyvoláva oprávnený dojem politického zasahovania do vnútorných záležitostí zvrchovaného štátu EÚ," myslia si europoslanci.

"Weber eskaluje napätie"

Podľa ich slov žiaden poslanec EP nemá právo požadovať personálne výmeny vo vláde iného členského štátu.

"Všetci traja najvyšší ústavní činitelia na Slovensku sa zhodli na tom, že treba situáciu upokojiť. Weber namiesto toho eskaluje napätie a vytvára dojem bruselskej nadradenosti voči členským štátom," uvádzajú europoslanci vo svojom stanovisku.

Manfred Weber

Líder EPP zároveň spresnil, že je neuveriteľné, že minister vnútra ako nadriadený polície, ktorá by spolu s prokuratúrou mala objasniť obe vraždy a ich okolnosti, je stále vo funkcii.

"Ak chce premiér Fico ukázať, že má ešte štipku slušnosti a dôveryhodnosti, musí odvolať ministra vnútra," odkázal Weber do Bratislavy.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.