Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2018, 20:41

Najvyšší súd vzal do väzby právnika Iľčišina z kauzy Transpetrol

Špecializovaný trestný súd v Pezinku uznal právnikov Iľčišina a Jána Husára za vinných z pokusu pokračujúceho obzvlášť závažného zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva.

Ignác Iľčišin
Zdroj: TASR

Najvyšší súd (NS) SR vo štvrtok vzal do väzby Ignáca Iľčišina, ktorého prokurátor obžaloval v prípade podvodu v spojitosti so spoločnosťou Transpetrol. Pre TASR to uviedla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

"NS SR dnes obžalovaného Ignáca I. vzal do väzby. Väzbu obžalovaného súd nenahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka," povedala Važanová. NS SR zároveň určil termín verejného zasadnutia v tejto veci na 21. marca tohto roka.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku uznal právnikov Iľčišina a Jána Husára za vinných z pokusu pokračujúceho obzvlášť závažného zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva. Iľčišin by mal podľa rozhodnutia ŠTS stráviť vo väzení 11 rokov, Husár päť rokov.

Rozsudok ŠTS z roku 2015 nie je právoplatný, o odvolaní bude rozhodovať NS SR. Iľčišin ospravedlnil svoju neúčasť na súde pre zdravotné problémy.

Východoslovenskí právnici podľa ŠTS predstierali, že sú oprávnení konať v mene spoločnosti Transpetrol a uznávali pohľadávky voči štátnemu prepravcovi ropy. Iľčišin sa mal vydávať za predsedu predstavenstva akciovej spoločnosti, Husár za člena predstavenstva.

Dňa 4. júna 2009 mali uznať u súdnej exekútorky v Prahe v mene Transpetrolu neexistujúce dlhy voči dvom spoločnostiam v celkovej výške 13,173 milióna eur vrátane zmluvných pokút.

Pritom sa zaviazali, že Transpetrol ich zaplatí do 10. júna 2009. Dvojica zároveň súhlasila s priamou vykonateľnosťou exekučných zápisov, ak nebudú dlhy uhradené.

Transpetrol následne v dôsledku toho čelil exekúciám, v ktorých mu boli zablokované platby jeho českých odberateľov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.