Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2018, 00:00

Slovensko sa v dôvere v súdy prepadlo na chvost Únie

Podľa novej Správy o Slovensku vnímame nezávislosť justície najhoršie v Európe.

Slovensko sa v dôvere v súdy prepadlo na chvost Únie
Zdroj: TASR

Európska komisia každoročne vypracúva analýzu pokroku členských štátov v rôznych odvetviach ekonomického aj spoločenského života a odporúčania, ako by sme sa mohli zlepšiť. V aktuálnom hodnotení sme získali najväčšiu pochvalu za projekt Hodnota za peniaze a legislatívne iniciatívy. Komisia však upozorňuje, že problém pretrváva v praxi. Ľudia totiž zmeny nepociťujú na vlastnej koži. Problematické sú pre občanov najmä korupcia a súdy. Vo vnímaní nezávislosti súdnictva nás totiž predbehli aj balkánske krajiny.


Korupcia a slabá nezávislosť
V negatívnom svetle vyznelo súdnictvo aj v celoeurópskom prieskume Eurobarometer, v ktorom až 86 percent slovenských respondentov považuje problém korupcie za rozšírený. Branie úplatkov v oblasti súdov je navyše druhou najrozšírenejšou oblasťou verejného života hneď po zdravotníctve. Skonštatovalo to viac ako 50 percent opýtaných.


Justícia nám v analýze priniesla aj ďalšie neslávne prvenstvo. V indexe vnímania nezávislosti súdnictva Európskej komisie sa Slovensko ocitlo už druhýkrát za sebou na poslednom mieste. To znamená, že súdy vnímame horšie ako v Bulharsku či Chorvátsku. Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová predpokladá, že vo všeobecnosti sú ľudia frustrovaní najmä z dĺžky súdnych konaní a do istej miery aj z kvality rozhodovacej činnosti. „Ak mám hovoriť konkrétne za Najvyšší súd, aj z tohto dôvodu sú mojimi prioritami pohnúť súdnymi prieťahmi, garantovať kvalitu rozhodovacej činnosti a zmeniť obraz Najvyššieho súdu poznačeného érou môjho predchodcu,“ zareagovala Švecová pre HN na hodnotenie aj na svojho predchodcu Štefana Harabina.


Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave a členka sudcovskej iniciatívy Za otvorenú justíciu Katarína Javorčíková dodáva, že vnímanie nezávislosti súdov je priamo závislé od kvality sudcov presvedčiť verejnosť o svojej rozhodovacej činnosti. „Pokiaľ sudcovia nedokážu spomedzi seba vyt

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.