Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2018, 00:00

Slovensko sa v dôvere v súdy prepadlo na chvost Únie

Podľa novej Správy o Slovensku vnímame nezávislosť justície najhoršie v Európe.

Slovensko sa v dôvere v súdy prepadlo na chvost Únie
Zdroj: TASR

Európska komisia každoročne vypracúva analýzu pokroku členských štátov v rôznych odvetviach ekonomického aj spoločenského života a odporúčania, ako by sme sa mohli zlepšiť. V aktuálnom hodnotení sme získali najväčšiu pochvalu za projekt Hodnota za peniaze a legislatívne iniciatívy. Komisia však upozorňuje, že problém pretrváva v praxi. Ľudia totiž zmeny nepociťujú na vlastnej koži. Problematické sú pre občanov najmä korupcia a súdy. Vo vnímaní nezávislosti súdnictva nás totiž predbehli aj balkánske krajiny.


Korupcia a slabá nezávislosť
V negatívnom svetle vyznelo súdnictvo aj v celoeurópskom prieskume Eurobarometer, v ktorom až 86 percent slovenských respondentov považuje problém korupcie za rozšírený. Branie úplatkov v oblasti súdov je navyše druhou najrozšírenejšou oblasťou verejného života hneď po zdravotníctve. Skonštatovalo to viac ako 50 percent opýtaných.


Justícia nám v analýze priniesla aj ďalšie neslávne prvenstvo. V indexe vnímania nezávislosti súdnictva Európskej komisie sa Slovensko ocitlo už druhýkrát za sebou na poslednom mieste. To znamená, že súdy vnímame horšie ako v Bulharsku či Chorvátsku. Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová predpokladá, že vo všeobecnosti sú ľudia frustrovaní najmä z dĺžky súdnych konaní a do istej miery aj z kvality rozhodovacej činnosti. „Ak mám hovoriť konkrétne za Najvyšší súd, aj z tohto dôvodu sú mojimi prioritami pohnúť súdnymi prieťahmi, garantovať kvalitu rozhodovacej činnosti a zmeniť obraz Najvyššieho súdu poznačeného érou môjho predchodcu,“ zareagovala Švecová pre HN na hodnotenie aj na svojho predchodcu Štefana Harabina.


Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave a členka sudcovskej iniciatívy Za otvorenú justíciu Katarína Javorčíková dodáva, že vnímanie nezávislosti súdov je priamo závislé od kvality sudcov presvedčiť verejnosť o svojej rozhodovacej činnosti. „Pokiaľ sudcovia nedokážu spomedzi seba vytesniť dostatočne odborne nespôsobilých sudcov a sudcov, ktorí svojím správaním znižujú dôveryhodnosť a rešpekt súdnictva v spoločnosti, miera dôveryhodnosti súdnictva bude nízka,“ vysvetlila pre HN. Rezort spravodlivosti na otázky ohľadne hodnotenia nereagoval.


Situáciu mierne zlepšuje fakt, že Komisia potvrdila pomalé, no isté známky zlepšovania nášho justičného systému. Vyzdvihla hlavne skrátenie dĺžky súdnych konaní, zníženie počtu nedoriešených prípadov, ale i prijatie opatrení na zefektívnenie a skvalitnenie systému napríklad prostredníctvom informatizácie. „Avšak tieto zlepšenia nie sú zatiaľ také zásadné, že by bolo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.