Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2018, 00:00

Súdny dvor rozhodol v kauze v prospech Slovenska

Od víťazstva nás delí už len prijatie rozsudku nemeckým Najvyšším súdom.

22 až 25 miliónov eur chcela od štátu súkromná holandská spoločnosť za súdne trovy a kompenzáciu škody, ktorá jej mala vzniknúť v dôsledku zákazu zisku pre zdravotné poisťovne. Po desiatich rokoch súdnych prieťahov, ktoré sa dostali až na Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu, Slovensko dostalo pozitívne správy – rozhodnutie padlo v náš prospech. Posledný ťah je však v rukách nemeckej justície.


Únia je na našej strane
„Rozhodcovská doložka obsiahnutá v dohode uzavretej medzi Holandskom a Slovenskom o ochrane investícií nie je zlučiteľná s právom Únie,“ informovala v utorok ráno médiá Delia Loredana Cartis, hovorkyňa Súdneho dvora Európskej únie. V praxi to znamená, že ak nemecký Najvyšší súd akceptuje rozhodnutie z Luxemburgu, ušetríme milióny. Musel by totiž zrušiť pôvodný rozhodcovský nález, ktorý Slovensku ukladal povinnosť uhradiť vyše 20 miliónov eur ako náhradu škody spoločnosti Achmea. A to z dôvodu, že rozhodcovský súd nemal právo o spore rozhodovať.


Hovorca spoločnosti Achmea B.V. Stefan Kloet informoval HN, že stanovisko Európskeho súdneho dvora zobrali do úvahy už pri zodpovedaní predbežných otázok, ktoré mu predkladal nemecký Najvy

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.