Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2018, 14:55

Súdny dvor rozhodol v miliónovom spore s Holanďanmi v prospech Slovenska

Od víťazstva nás delí už len prijatie rozsudku nemeckým Najvyšším súdom.

Súdny dvor rozhodol v miliónovom spore s Holanďanmi v prospech Slovenska
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

22 až 25 miliónov eur chcela od štátu súkromná holandská spoločnosť za súdne trovy a kompenzáciu škody, ktorá jej mala vzniknúť v dôsledku zákazu zisku pre zdravotné poisťovne.

Po desiatich rokoch súdnych prieťahov, ktoré sa dostali až na Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu, Slovensko obdržalo pozitívne správy – rozhodnutie padlo v náš prospech. Posledný ťah je však v rukách nemeckej justície.

Únia je na našej strane

„Rozhodcovská doložka obsiahnutá v dohode uzavretej medzi Holandskom a Slovenskom o ochrane investícií nie je zlučiteľná s právom Únie,“ informovala v utorok ráno médiá Delia Loredana Cartis, hovorkyňa Súdneho dvora Európskej únie.

V praxi to znamená, že ak nemecký Najvyšší súd akceptuje rozhodnutie z Luxemburgu, ušetríme milióny. Musel by totiž zrušiť pôvodný rozhodcovský nález, ktorý Slovensku ukladal povinnosť uhradiť vyše 20 miliónov eur ako náhradu škody spoločnosti Achmea. A to z dôvodu, že rozhodcovský súd nemal právo o spore rozhodovať.

Hovorca spoločnosti Achmea B.V. Stefan Kloet informoval HN, že stanovisko Európskeho súdneho dvora zobrali do úvahy už pri zodpovedaní predbežných otázok, ktoré mu predkladal nemecký Najvyšší súd Bundesgerichtshof.

„Najskôr sa budeme zaoberať odôvodnením Európskeho súdu do detailov, až potom budeme situáciu bližšie komentovať,” dodal Kloet. Advokát Taylor Wessing Andrej Leontiev však pripomenul, že hoci sa dá ťažko odhadnúť ďalší postup Holanďanov, „veľa možností (im) neostáva. Väčšina nárokov, ktoré mali, a ktoré doposiaľ neuplatnili na súde, bude totiž pravdepodobne už premlčaná,“ povedal pre HN.

Ministerstvo financií rozhodnutie Súdneho dvora EÚ uvítalo, nakoľko sa tak ako dávnejšie aj Komisia stotožnil s právnou argumentáciou Slovenska. „Podľa názoru Ministerstva Súdny dvor EÚ vo svojom rozhodnutí potvrdil, že arbitrážna doložka obsiahnutá v bilaterálnej investičnej dohode bola nekompatibilná s právnym poriadkom únie do takej miery, že medzinárodný arbitrážny tribunál nemal právomoc rozhodovať o spore SR s Achmeou. Z tohto dôvodu by mal byť podľa Ministerstva arbitrážny rozsudok zrušený,“ uviedla pre HN Alexandra Gogová, hovorkyňa rezortu financií.

Ide o významný precedens

Súdny dvor Európskej únie je kľúčovou inštanciou, ktorej rozhodnutie môže posunúť Slovensko k definitívnemu víťazstvu v roky trvajúcom spore. Na žiadosť slovenskej strany mu prípad predložil nemecký Najvyšší spolkový súd, ktorý už v máji rozhodol v prospech Slovenska. Sudcovia v Luxemburgu následne rozhodovali o tom, či je medzinárodná zmluva o podpore a ochrane investícií medzi Slovenskom a Holandskom v súlade s právom Európskej únie. Výsledok tohto posudku by tak mal v kauze definitívne rozhodnúť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.