Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2018, 00:00

SIS mlčí, či pred Troškovej minulosťou varovala Fica

Hlavná štátna radkyňa nemá žiadnu bezpečnostnú previerku. Zavraždený novinár Kuciak odhalil jej napojenie na pochybného podnikateľa.

SIS mlčí, či pred Troškovej minulosťou varovala Fica
Zdroj: TASR

Posledný článok popraveného novinára Jána Kuciaka dokazuje, že Mária Trošková mala obchodné vzťahy s Antoninom Vadalom, ktorý bol trestne stíhaný a predpokladá sa jeho napojenie na taliansku mafiu. Hlavná štátna radkyňa, ktorá sa objavovala v prítomnosti premiéra Roberta Fica a svoj post opustila, však nemá bezpečnostnú previerku. Pri nej by sa zrejme na toto prepojenie prišlo.

Jej minulosť nepreverili

„Mária Trošková nemá bezpečnostnú previerku druhého, tretieho alebo štvrtého stupňa,“ vyhlásil ešte minulý týždeň Ľubomír Galko z SaS. Podľa neho ide o masívne zlyhanie Národného bezpečnostného úradu alebo Slovenskej informačnej služby. Práve oni totiž, ako tvrdí, mali upozorniť na nie takú dávnu minulosť bývalej fotomodelky Troškovej.

Na webe Národného bezpečnostného úradu, ktorý takéto previerky udeľuje, sa o ich význame dozviete mnoho. „Bezpečnostné previerky sú štandardným nástrojom na získavanie, analýzu a vyhodnocovanie potenciálnych bezpečnostných rizík spojených s preverovaným subjektom,“ píše sa tam. To, že Trošková žiaden stupeň previerky nemá, je nanajvýš zvláštne. Na Úrade vlády pracuje tri roky, ako hlavná štátna radkyňa je v dennom kontakte s premiérom. A aj keď úrad nikdy nespresnil, čo je jej náplňou práce, môž

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.