Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2018, 00:00

Národný ústav celoživotného vzdelávania definitívne končí

Nový riaditeľ má inštitúciu ministerstva školstva zrušiť do konca júna.

Národný ústav celoživotného vzdelávania definitívne končí
Zdroj: TASR

Problémový projekt vzdelávania dospelých za 28 miliónov eur, ktorý záujemcom preplácal predražené online kurzy pre chovateľov kôz, baníkov či masérov a vyšetruje ho polícia, bol posledným z dielne Národného ústavu celoživotného vzdelávania. Rezort školstva sa totiž rozhodol pre jeho zrušenie.

Kompetencie sa podľa ministerstva presunú na Štátny inštitút odborného vzdelávania. Upratovanie na Ministerstve nedávno postihlo aj nezávislý Inštitút vzdelávacej politiky, ktorý bol zlúčený s odborom celoživotného vzdelávania do nového Odboru celoživotného vzdelávania a analýz vzdelávacej politiky (OCŽVaAVP), ktorý bude fungovať v rámci organizačnej štruktúry rezortu školstva.


O detailoch vyšetrovania sa mlčí
Projekt celoživotného vzdelávania CVANU sprevádzala kritika už od začiatku. Hoci neprešiel cez exministra Jána Mikolaja, v roku 2013 ho oživil Dušan Čaplovič a zveril ho vtedy ešte malej organizácii ministerstva, pričom na projekt vyčlenil 28 miliónov eur. Plán bol vyškoliť 5 500 ľudí a v poradenským centrách asistovať 20-tisíc ľuďom. Kurzy nakoniec absolvovalo štyritisíc záujemcov, niektorí ľudia sa však prihlásili aj na dva či tri kurzy súčasne. Úspešne ich ukončilo zhruba dvetisíc. Poradenské centrá navštívilo viac ako 30-tisíc ľudí.


„Príprava národného projektu a jeho aktivity neboli komunikované s odborníkmi z praxe – so vzdelávacími spoločnosťami ani s Asociáciou. Jednotlivé aktivity a procesy

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.