Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2018, 14:36 Aktualizované dňa 01.03.2018 o 20:27

Kaliňák by mal odstúpiť, povedal Bugár po rokovaní Mosta-Híd. Žitňanská hrozí odchodom

  • Most-Híd chce, aby minister vnútra Robert Kaliňák rezignoval na svoju funkciu.
  • Podľa predsedu strany Bélu Bugára musí na upokojení situácie pracovať hlavne Smer. 
Kaliňák by mal odstúpiť, povedal Bugár po rokovaní Mosta-Híd. Žitňanská hrozí odchodom
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) by mal odstúpiť. Po rokovaní rozšíreného predsedníctva koaličného Mosta-Híd to novinárom povedal predseda strany Béla Bugár s tým, že v jeho strane naďalej prevláda takýto názor, ale na upokojení situácie v prvom rade musí pracovať Smer-SD.

Podľa toho, ako sa Smer-SD rozhodne, Most-Híd zaujme stanovisko. "U nás o týchto otázkach rozhoduje republiková rada. Ak budeme vedieť výsledok, zvoláme ju," avizoval. Koľko budú bugárovci čakať, nie je jasné. "Nebudem ale čakať rok. Myslím, že si vážnosť situácie uvedomuje aj Robert Fico (Smer-SD)," povedal.

Nemyslí si, že je potrebné obetovať vládu
Bugár si však nemyslí, že by bolo potrebné obetovať vládu ako celok. Na druhej strane, ak Kaliňák neodstúpi, poslanec Igor Janckulík zrejme vystúpi z poslaneckého klubu Mosta-Híd. Na margo postoja ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd) a jej budúcnosti vo vláde, Bugár povedal, že bola pri formulovaní tohto aktuálneho straníckeho stanoviska.

Podľa šéfa Mosta-Híd jeho strana vždy kladie dôraz na pokojné riešenie problémov. "Preto vyzývame všetkých, aby svojím konaním neprilievali olej do ohňa," apeloval. Zároveň tvrdí, že v Moste-Híd už druhý deň nepretržite rokujú o vzniknutej situácii.

Ale nie som si istý, či si to uvedomuje každá politická strana, či každá strana berie situáciu takto vážne. Aj preto nestojím každý deň pred médiami," vysvetlil.

Chce zapojiť medzinárodných vyšetrovateľov
Bugár tvrdí, že chce zvýšiť dôveryhodnosť vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, preto volá po rozšírení vyšetrovacieho tímu a zapojení medzinárodných vyšetrovateľov z rôznych krajín. "Ak by kvôli tomu bolo potrebné zmeniť legislatívu, sme ochotní ju podporiť," deklaroval.

Most-Híd vníma napätie v spoločnosti a súhlasí aj s tým, že ľudia sú právom nahnevaní. "To, čo sa stalo, je nehorázne. Na druhej strane považujeme za veľmi nebezpečné, ak tento hnev ľudí chcú niektorí využiť na ďalšie zvyšovanie napätia," dodal.

Žitňanská hrozí odchodom

Portál aktuality.sk prišiel s informáciou, že ak do siedmich dní minister Kaliňák neodstúpi, tak ministerka spravodlivosti skončí vo funkcii. "O týchto otázkach rozhoduje Republiková rada. Keď budeme poznať výsledok, budeme ju musieť zvolať," poznamenal Bugár 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata