Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2018, 00:00

OĽaNO navrhlo pre chudobné deti predškolskú dochádzku povinne a zadarmo. Poslanci do neodsúhlasili

OĽaNO navrhlo pre chudobné deti predškolskú dochádzku povinne a zadarmo. Poslanci do neodsúhlasili
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Povinná predškolská dochádza pre sociálne znevýhodnené deti od troch rokov, by ich mala lepšie pripraviť na štúdium v základnej škole. Poslanci OĽaNO si od návrhu sľubovali, že aj chudobní žiaci dosiahnu vzdelanie a v budúcnosti sa ľahšie zamestnajú. Parlament však návrh hnutia nepodporil.

Začleniť chceli deti do škôl
Na Slovensku sú deti ktoré dovŕšili päť rokov prednostne prijímané do materskej škôlky. Obce a mestá by teda mali vytvoriť toľko miest, koľko je predškolákov. Každoročne však nenastúpia všetci a 11 až 15-tisíc detí jednoducho ostane doma, aj keď miesta sú. „Z celkového počtu predškolákov je to viac ako 24 percent,“ upozorňoval splnomocnenec pre rómsku problematiku Ábel Ravasz ešte v novembri. Ak ide o deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, majú potom podľa poslancov OĽaNO problémy v škole.

Z chudobných pomerov u nás pochádza viac ako 24 percent detí do 17 rokov. V porovnaní s Českom je to o sedem percentuálnych bodov viac. Priemer Európskej únie je však viac ako 26 percent. „O to vi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.