Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2018, 00:00

Dva biznisy, rovnaké meno. Zdvojené názvy trápia stovky našich podnikateľov

Zákon zakazuje, aby mali dve spoločnosti rovnaké obchodné meno.

Dva biznisy, rovnaké meno. Zdvojené názvy trápia stovky našich podnikateľov
Zdroj: TASR

Založím si reklamnú firmu a bude sa volať Gepard. To bola zrejme jedna z myšlienok štatutára tejto spoločnosti Vladimíra Čerešňáka v roku 1994. Vtedy však netušil, že práve meno firmy mu bude v budúcnosti robiť problémy. V tom istom roku totiž napadlo založiť si biznis s rovnakým názvom ďalším dvom podnikateľom. Iba štyri mesiace pred jeho zápisom do obchodného registra vznikla spoločnosť Gepard v Liptovskom Mikuláši a ďalšia firma Gepard vznikla v Kružlovskej Hute pri Bardejove koncom leta. „O spoločnosti v Liptovskom Mikuláši som sa dozvedel neskôr po založení firmy, keď som zakladal na internete doménu. Keďže ich máme veľmi podobné, často mi chodí ich pošta, ako aj vymáhači nedoplatkov,“ tvrdí pre HN Vladimír Čerešňák, majiteľ spoločnosti Gepard.

Na Slovensku pôsobí zhruba 580-tisíc podnikateľských subjektov, pričom každá z firiem má jasne definovaný názov odlišný od konkurencie. Obchodné meno totiž nemôže byť zameniteľné s menom iného podnikateľa, musia byť navzájom odlíšiteľné a na odlíšenie nestačí ani rozdielne označenie právnej formy. Na trhu však podľa spoločnosti Bisnode, ktorá disponuje informáciami o takmer 100 percentách firiem na trhu, existuje na Slovensku 195 obchodných mien, ktoré sú v registri zapísané viac ako raz.

Príkladom je už spomínané obchodné meno Gepard, Proxima, Fagus, Medicentrum, Univers či Intech. Každý z týchto názvov na našom trhu zastupuje tri samostatné

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.