Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2018, 00:00

Zúri chrípka, očkuje sa však málo

Na Slovensku vrcholí epidémia chrípky, zatvárajú kvôli nej školy a rušia návštevné hodiny v mnohých nemocniciach.

Zúri chrípka, očkuje sa však málo
Zdroj: Pixabay

Február je pre výskyt chrípkových ochorení kritický. A ukázalo sa to aj tento rok. Minulý týždeň bolo nakazených takmer 19-tisíc ľudí, čo je 15-percentný nárast oproti predchádzajúcemu týždňu. Počet chorých je tak v súčasnosti nad kritickou hranicou. Zaočkovanosť proti tejto chorobe je však nízka. Podľa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva Zuzany Drobovej bolo v chrípkovej sezóne 2016/2017 očkovaných len necelých päť percent Slovákov.


Prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Peter Makara hovorí, že riziko nakazenia po zaočkovaní je nižšie. „Ak však choroba vypukne aj napriek tomu, príznaky by mali byť miernejšie,“ hovorí a dodáva, že je to individuálne. Úrad verejného zdravotníctva kvôli chrípke za posledné obdobie zatvoril vyše 300 škôl či škôlok a zakázal návštevy v piatich nemocniciach, pričom pribúdajú ďalšie. „Chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia je vo všetkých krajoch vysoko nad epidemickým prahom,“ vysvetľuje dôvody Drobová. Najhoršia situácia je pritom v súčasnosti v Nitrianskom kraji.


Práve chladné obdobie predstavuje vysoké riziko vypuknutia chrípkovej epidémie, ktorá podľa štatistík udiera každý rok dvakrát. Toto ochorenie má rýchly spád a jeho príznakmi je telesná teplota nad 38 stupňov Celzia, bolesť kĺbov a hlavy, nádcha či bolesť hrdla. Lekári tiež pripomínajú, že antibiotiká proti chrípke nezaberajú. Slováci sú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.