Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2018, 11:55 Aktualizované dňa 13.02.2018 o 14:39

Pokyn na odoslanie miliónov vydal priamo Fico, obviňuje premiéra obžalovaný v kauze Gemerský mlyn

Kauza Gemerský mlyn, v ktorej má ísť o tunelovanie Fondu Národného majetku, má pokračovanie.

Pokyn na odoslanie miliónov vydal priamo Fico, obviňuje premiéra obžalovaný v kauze Gemerský mlyn
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Jeden z obžalovaných v kauze Jozef Valo, ktorý bol nominantom SNS, tvrdí, že pokyn na odoslanie miliónov eur vydal priamo premiér Robert Fico. Informáciu priniesol portál Denník N.

​„Bežne prišiel zástupca pána premiéra, doniesol pokyn, ako sa má hlasovať, a tak to fungovalo,“ povedal Valo. Poďla neho sa toto rozhodnutie nedalo zmeniť. Dodáva, že na hlasovaní Výkonného výboru fondu zdržal, ďalší nominant SNS Ľubomír Neslušan mal byť proti a nominant HZDS bol podľa Vala taktiež proti. 

Slotovi ľudia

Podľa bývalej podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej boli Valo a Neslušan priamo ľudia Jána Slotu, ktorí v prípade kauzy Gemerský mlyn mali štát pripraviť o 4,7 milióna eur.

O kauze ako prvý informoval ešte v októbri 2010 denník Sme. Podľa jeho zistení členovia výkonného výboru FNM SR dosadení minulou vládou schválili 20. júla 2010, už po parlamentných voľbách, mimosúdnu dohodu s podnikom Gemerský mlyn.

Urobili tak napriek tomu, že mesiac predtým FNM SR vyhral s podnikom súdny spor na prvom stupni. Za fond sa ešte predtým svojimi rozhodnutiami dvakrát postavil aj Najvyšší súd SR. Návrh na schválenie zmluvy mal podať na výkonný výbor Jozef Valo, nominant SNS.

V januári vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil dvoch bývalých členov výkonného výboru FNM SR za porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom. Vyšetrovatelia vtedy vychádzali z predpokladu, že protiprávnym konaním podozriví fondu spôsobili škodu vo výške 4 770-tisíc eur.

Reakcia Úradu vlády

Vyjadrenia obžalovanej osoby, za ktorej nomináciu do FNM navyše neniesla zodpovednosť strana Smer-SD, sú absurdné. Pán Valo nimi dosiahol len to, že okrem hlavnej obžaloby bude čeliť aj trestnému oznámeniu za krivé obvinenie," píše v reakcii Úrad vlády.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.