Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2018, 00:00

Pavol Rusko je jeden z mála. Elektronické náramky takmer nevyužívame

Problémy robí aj administratívna náročnosť udeľovania alternatívnych trestov. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská chystá zmeny.

Pavol Rusko je jeden z mála. Elektronické náramky takmer nevyužívame
Zdroj: Marek Kmeť

Keď si policajti prišli po trestne stíhaného bývalého ministra hospodárstva Pavla Ruska, zdalo sa, že vyšetrovanie strávi vo väzenskej cele. No po mesiaci za mrežami mohol Rusko väzenské múry opustiť. Súd totiž rozhodol, že ho bude monitorovať elektronicky. Stal sa tak jednou zo 78 osôb, ktoré takto kontrolovali v uplynulom roku. Hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla pre HN potvrdil, že od zavedenia systému elektronického monitoringu pred dvoma rokmi bolo takto kontrolovaných 98 odsúdených. Ďalších 20 ľudí bolo v pozícii chránenej osoby. Systém pritom môže monitorovať až dvetisíc ľudí. Zaplatili sme zaň 27 miliónov eur.

Keďže sudcovia zatiaľ siahajú po alternatívnych trestoch s elektronickými náramkami len zriedka, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská hľadá predimenzovanému projektu, ktorý zdedila po svojom predchodcovi Tomášovi Borecovi, aj iné využitie. „Elektronický monitoring sme pilotne testovali vo väzniciach na pracoviskách, kde bolo denne monitorovaných do 150 odsúdených. Toto testovanie sme v novembri ukončili, vyhodnocujeme a zvážime, či a v akej podobe sa k tomu vrátime,“ odkázal Bubla.

Popularitu alternatívnych trestov znižuje podľa sudcov zbytočná administratíva. „Aj v tomto prípade platí pravidlo, že zjednodušenie aplikácie i kontroly procesov

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.