Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2018, 00:00

Pavol Rusko je jeden z mála. Elektronické náramky takmer nevyužívame

Problémy robí aj administratívna náročnosť udeľovania alternatívnych trestov. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská chystá zmeny.

Pavol Rusko je jeden z mála. Elektronické náramky takmer nevyužívame
Zdroj: Marek Kmeť

Keď si policajti prišli po trestne stíhaného bývalého ministra hospodárstva Pavla Ruska, zdalo sa, že vyšetrovanie strávi vo väzenskej cele. No po mesiaci za mrežami mohol Rusko väzenské múry opustiť. Súd totiž rozhodol, že ho bude monitorovať elektronicky. Stal sa tak jednou zo 78 osôb, ktoré takto kontrolovali v uplynulom roku. Hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla pre HN potvrdil, že od zavedenia systému elektronického monitoringu pred dvoma rokmi bolo takto kontrolovaných 98 odsúdených. Ďalších 20 ľudí bolo v pozícii chránenej osoby. Systém pritom môže monitorovať až dvetisíc ľudí. Zaplatili sme zaň 27 miliónov eur.

Keďže sudcovia zatiaľ siahajú po alternatívnych trestoch s elektronickými náramkami len zriedka, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská hľadá predimenzovanému projektu, ktorý zdedila po svojom predchodcovi Tomášovi Borecovi, aj iné využitie. „Elektronický monitoring sme pilotne testovali vo väzniciach na pracoviskách, kde bolo denne monitorovaných do 150 odsúdených. Toto testovanie sme v novembri ukončili, vyhodnocujeme a zvážime, či a v akej podobe sa k tomu vrátime,“ odkázal Bubla.

Popularitu alternatívnych trestov znižuje podľa sudcov zbytočná administratíva. „Aj v tomto prípade platí pravidlo, že zjednodušenie aplikácie i kontroly procesov v každom prípade môže prispieť k rozšíreniu ich používania,“ hovorí podpredseda sudcovského združenia Za otvorenú justíciu Ján Hrubala. Žitňanskej rezort sľubuje v tejto oblasti zmeny už na tento rok.

Ani po dvoch rokoch od zavedenia si elektronické náramky nezískali medzi sudcami veľkú popularitu. Za celú ich existenciu od roku 2016 po nich siahali len sporadicky. Ani v minulom roku neprekročil ich počet viac ako pár desiatok. „V uplynulom roku bolo uložených 54 takzvaných alternatívnych trestov spolu s využitím elektronického monitoringu,“ povedal pre HN hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla. Zároveň skonštatoval, že systém, ktorý obstaral minister spravodlivosti Tomáš Borec z druhej vlády Roberta Fica za 27 miliónov eur, monitoroval v minulom roku celkovo 78 kontrolovaných a 16 chránených osôb.

Náramok je lacnejší než väzeň
Odborníci vidia hneď niekoľko problémov, pre ktoré sa náramky využívajú len sporadicky. „Pokiaľ ide o elektronický monitoring či u obvinených, u ktorých sa nahrádza väzba, alebo odsúdených i alternatívne tresty, ich ukladanie je spojené s relatívne početnými administratívnymi úkonmi, ktoré celý proces komplikujú a časovo predlžujú,“ hovorí podpredseda sudcovskej organizácie Za otvorenú justíciu Ján Hrubala. Zníženie tejto záťaže by podľa neho pomohlo zvýšeniu využitia elektronických náramkov.

Toto volanie vypočulo aj ministerstvo spravodlivosti. Sľubuje, že tento rok zmenší administratívne prekážky pri udeľovaní alternatívnych trestov. Práve pri nich sa totiž využíva elektronický monitoring. „Sú to aj legislatívne zmeny, ktoré m

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.