Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2018, 00:00

Čerpanie eurofondov zjednodušia

Terajší systém je príliš komplikovaný a umožňuje korupciu. Konkrétne kroky sú zatiaľ nejasné.

Čerpanie eurofondov zjednodušia
Zdroj: TASR

Získať eurofondy je na Slovensku veľmi zdĺhavé a verejné obstarávania v rámci operačných programov môžu trvať aj takmer dva roky. Predseda vlády Robert Fico spolu s podpredsedom pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrinim to chcú zmeniť a celý systém v najbližšom čase zjednodušiť a skrátiť. Zároveň chcú zaviesť sankcie pre samotné kontrolné úrady. Opozícia však upozorňuje na riziko vzrastu korupcie.


Verejné obstarávanie za 688 dní
Konkrétny plán zatiaľ spresnený nebol, Pellegrini však uviedol, že zmena sa dotkne tak samotného procesu verejného obstarávania, ako aj jednotlivých krokov v rámci žiadania o eurofondy. Skrátiť by sa tak mali lehoty na odpovede na žiadosti o platbu, ako aj časy doručovania. Samotné online podávanie žiadostí ušetrí podľa podpredsedu pre informatizáciu niekoľko týždňov. Kým dnes u nás verejné obstarávanie môže trvať aj 688 dní, v susednom Česku je to maximálne 130.


O ktoré kroky pôjde, bude jasné po hĺbkovej kontrole systému, ako v praxi fungujú opatrenia prijaté v rámci Akčného plánu na posilnenie transparentnosti a zjedn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.