Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2018, 00:00

Bez funkčných kontrolných orgánov sa korupcie nezbavíme

Na ich čelo sa neustále dosadzujú ľudia podľa politického kľúča a nie podľa odbornosti, upozorňuje v rozhovore pre HN riaditeľ nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla.

Bez funkčných kontrolných orgánov sa korupcie nezbavíme
Zdroj: HN archív

Bude zjednodušenie systému čerpania eurofondov naozaj viesť k zníženiu korupcie?
Zjednodušenie procesu môže viesť k lepším výsledkom, čo sa týka podozrení z korupcie a neférovej súťaže, len vtedy, keď budú perfektne fungovať kontrolné orgány ako Úrad pre verejné obstarávanie, Najvyšší kontrolný úrad, Protimonopolný úrad, NAKA, Úrad vládneho auditu a podobne. Doteraz sme boli svedkami toho, ako sa na čelo týchto úradov vyberali ľudia podľa politického kľúča a tomu zodpovedajú aj ich výkony. Keď aj, ako sa stalo párkrát za posledný rok, kontrolné orgány preukázali porušenie zákona zo strany ministerstiev, minister vnútra Robert Kaliňák rozhodnutie kontrolných orgánov dal na súd. Dnes kontrolné orgány nemajú rešpekt nielen u ľudí a podnikateľov, ale ani u politikov. Keď budú kontrolné orgány nezávislé a profesionálne, môžeme začať hovoriť o zjednodušení procesov.

Ako hodnotíte plán vlády kontrolovať pri čerpaní eurofondov skôr výsledky ako proces ich získavania?
Zatiaľ je to pomerne nekonkrétny návrh, takže ťažko ho hodnotiť. Podľa mňa sa však tie dve etapy nedajú oddeliť: proces podmieňuje výsledok, čiže n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.