Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2018, 00:00

Nemocnice Penty sa oddlžovať nakoniec nebudú

Prvé kolo splatenia dlhov nemocníc sa uskutoční v prvom štvrťroku tohto roka, niektoré súkromné nemocnice sa nezúčastnia, aj keď môžu.

Nemocnice Penty sa oddlžovať nakoniec nebudú

Rovnaké podmienky pre štátne aj súkromné nemocnice. Aj tak prezentuje ministerstvo zdravotníctva oddlženie zdravotníckych zariadení, na ktoré vyhradilo vyše pol miliardy eur. Mnohé zo súkromných nemocníc však aj napriek tejto možnosti o splatenie svojich dlhov nepožiadajú. Museli by totiž súhlasiť so zriadením dozorného orgánu, ktorému by predsedal nominant rezortu zdravotníctva. Tomáš Kráľ, hovorca siete nemocníc Svet zdravia patriacej investičnej skupine Penta hovorí, že táto podmienka pre nich predstavuje prekážku a do oddlženia sa nezapoja.


Ozdravný plán podmienkou
Podľa Kráľa je však možné, že by sa nezúčastnili, aj keby tam táto požiadavka nebola. „V našom prípade by sme si mohli uplatniť nárok iba za záväzky po lehote splatnosti, ktoré vznikli pred naším prevzatím jednotlivých nemocníc a celková suma by tak bola zanedbateľná,“ povedal. Len nedávno ministerstvo zdravotníctva zverejnilo zoznam 114 ústavných zariadení, ktoré sa môžu o oddlženie uchádzať. Pre niektoré nemocnice je však problematické zriadenie dozorného orgánu s predsedom, ktorého nominuje ministerstvo. Riaditeľ Asociácie nemocníc Slovenska, združujúcej 71 súkromných nemocníc, Marián Petko, však aj napriek tomu predpokladá, že niektoré ich nemocnice sa budú o financie na oddlženie uchádzať.


„Samozrejme, že štát chce mať istú kontrolu, ak tam ide investovať obrovské peniaze, je však pochopiteľné, že nemocnice sa takémuto zásahu bránia,“ hovor

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.