Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2018, 00:00

Hlina: Som politik, nie som farár

Na marcovom sneme bude obhajovať funkciu predsedu Kresťanskodemokratického hnutia. Nespokojenci v strane proti nemu postavili bývalého predsedu poslaneckého klubu OĽaNO a učiteľa náboženstva Richarda Vašečku. Alojz Hlina v rozhovore pre HN povedal, že chce využiť historickú šancu, ktorá sa črtá na slovenskej politickej scéne.

Minulý týždeň sa celé Slovensko dozvedelo, že v KDH existuje krídlo, ktoré si myslí, že nie ste dostatočne kresťanský, a chcelo by vás nahradiť „kresťanskejším“ Richardom Vašečkom. Zmení to niečo vo vašom prístupe, keďže o pár týždňov budete obhajovať funkciu predsedu?
Mám rád princíp, že vnútrostranícka diskusia slúži na vnútrostranícku diskusiu. Mám ho rád, je funkčný a robí spoločenstvo silnejším. Ak treba niečo vyniesť von, tak opatrne. KDH má takmer desaťtisíc členov, nemôžete uvažovať nad tým, že je to monolit, je prirodzené, že sa rozhodnutia prijímajú tak, že sa hlasuje, a nie vždy sa to všetkým páči.


Prezentujete sa skôr ako občiansky konzervatívec než ako kresťan. Nezačnete teraz možno zdôrazňovať viac to kresťanské?
Som politik, nie som farár. Keby tí najkresťanskejší z kresťanských založili stranu, tak na Slovensku by mali približne 60-tisíc hlasov. To je málo. Štát nás platí za to, aby sme robili politiku.


Nebudeme teda najbližších päť týždňov vidieť Alojza Hlinu, ako sa stavia pred kríže a bije sa do pŕs, že je zapálený kresťan?
Prišlo by mi to hrozne neúprimné. Nerád by som tú debatu do toho dostal, jednak preto, lebo by to poškodilo vnútrostranícku diskusiu, ale aj kresťanstvo alebo vieru, a ešte aj sekulárny svet by sa na nás pozeral, že čo sme zač, keď toto robíme.


Zaujíma ma, či budete korigovať svoje vystupovanie alebo ste presvedčený o tom, že tak, ako to robíte doteraz, je to správne.
Pred dvoma rokmi som vyhral na sneme v Ružomberku s tým, že postavíme veľký konzervatívny dom,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.