Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2018, 00:00

Za úbytkom univerzitných študentov nie je len demografia

Maturanti si vyberajú odbory, s ktorými sa ťažko zamestnajú. Potrebné študujú v zahraničí, odkiaľ sa nechcú vrátiť. Aj to sú závery poslednej správy Najvyššieho kontrolného úradu.

Za úbytkom univerzitných študentov nie je len demografia
Zdroj: Archív HN

Na univerzite síce úspešne vyštudovala, no na trhu práce nebol o čerstvú absolventku záujem. Príbeh, ktorý nám povedala 27-ročná Slovenka však nie je ojedinelý. Študenti, ktorí chcú študovať vyhľadávanú medicínu či techniku, však odchádzajú do Čiech, odkiaľ sa ani po skončení školy nevrátia domov.

Humanitné vedy nechcú
Pred tromi rokmi úspešne zvládla štátnice, prácu si však nevedela nájsť šesť mesiacov. Nakoniec sa kvôli pracovnému miestu musela odsťahovať 200 kilometrov od domu. Prípad Simony Vászovej z Nitry pritom nie je jediný. „Chcela som pracovať ako sociálna pracovníčka, takže výber odboru bol jasný,“ tvrdí dnes už zamestnaná Simona. Ako dopĺňa, síce sa jej to ďalej od bydliska podarilo, netušila, že nájsť si prácu v jej odbore bude také ťažké. Podľa Jitky Součkovej z personálnej agentúry GraftonSlovakia sa najhoršie zamestnávajú absolventi humanitných odborov, teda prírodovedci, environmentalisti a vysokoškolskí študenti sociálnej práce.

„Tento stav indikuje značné množstvo neefektívne vynaložených finančných prostriedkov v rámci školskej vzdelávacej štruktúry,“ povedala Součková pre TASR. Maturanti však o tieto odbory záujem majú. Kvôli ťažšiemu uplatneniu sa nakoniec až 55 percent absolventov skončí v zamestnaní mimo svojho študijného zamerania. Opýtali sme sa preto dekana Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce na Trnavskej univerzite Jaroslava Slaného, ako vníma nezamestnanosť absolventov humanitných vied. „Myslím, že by bolo vhodné pozrieť sa na to, absolventi akých škôl majú tieto problémy. Pretože opakovane vidieť inzeráty, kde sa uvádza, z ktorých škôl absolventa nechcú,“ tvrdí Slaný. Podľa neho by sa mali aj maturanti o odbor viac zaujímať a zistiť, či takých absolventov treba. Pravdou však je, že rezort školstva žiadne takéto usmernenie pre maturantov nevydáva. Vydávajú len zoznam odborov stredných škôl potrebných pre potreby trhu práce. „Kedysi existovali smerné čísla pre odbory, ktoré vyjadrovali potrebu študentov,“ spomína Slaný.

Odchádzajú do Česka

Podľa najnovšej správy Najvyššieho kontrolného úradu však maturanti, ktorých lákajú technické smery či medicína, zo Slovenska odchádzajú. Väčšinou do Česka. „Najčastejšie navštevujú odbory ako medicína, t

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.