Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.02.2018, 00:00

Pôrodnícky rozpor. Lekári čelia útoku

Podľa mimovládnych organizácií sa v pôrodniciach porušujú ľudské práva, oficiálnych sťažností však chodí málo.

Pôrodnícky rozpor. Lekári čelia útoku
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Ročne porodí približne 55-tisíc Sloveniek. A aj keď mnohé odchádzajú do zahraničia, väčšina detí sa narodí práve v slovenských pôrodniciach. Názory na postupy, ktoré naši lekári využívajú, a aká je zdravotná starostlivosť, sa však líšia. Na tom, že určité zmeny sú potrebné, sa však zhodujú aj ministerstvo zdravotníctva či mimovládne organizácie. Podľa výskumu združenia Občan, demokracia a zodpovednosť a Ženské kruhy sa v našich pôrodniciach systematicky porušujú ľudské práva. Nemocnice ani samotní lekári s tým však nesúhlasia. „Slovenské pôrodníctvo je na veľmi vysokej úrovni, robíme všetko pre to, aby sme k pacientkam pristupovali slušne, zodpovedne a na úrovni doby,“ hovorí Peter Kaščák, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia vo Fakultnej nemocnici Trenčín.


Málo sťažností
Debatu o pôrodníctve na Slovensku otvoril pred pár mesiacmi dokument Zuzany Límovej Medzi nami, ktorý naznačil mnohé etické či profesionálne pochybenia, ako napríklad šitie rán bez umŕtvenia či facka rodičke. Oficiálne podania však podáva len minimum žien. „Veľa sťažností na prístup pôrodníka alebo pôrodnej asistentky sme nezazname

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.