Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2018, 23:06

Ezdravie padá na obstarávaní chýbajúceho hardvéru

Elektronické zdravotníctvo si vyžiada ďalšie peniaze, verejné obstarávanie trvá už sedem mesiacov.

Ezdravie padá na obstarávaní chýbajúceho hardvéru
Zdroj: TASR

Prešiel mesiac od ostrého zavedenia elektronizácie slovenského zdravotníctva. Systém však podľa niektorých nefunguje, ako by mal, mnohé problémy sa preto riešia za pochodu. Jedným z nich je aj hardvér, ktorý je na fungovanie ezdravia nevyhnutný. Je totiž príliš starý, čo priznáva aj šéf Národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš, ktorý má projekt na starosti. „Častejšie vyskakujú rôzne chyby, tým pádom sú nutné servisné zásahy, ktoré nie sú zadarmo,“ vysvetľuje. Verejné obstarávanie na nový hardvér pritom trvá už sedem mesiacov, stáť má približne štyri milióny. Deadline, ktorý malo NCZI na vysúťaženie, podľa Blaškovitša už premeškali, zdržanie však pripisuje uchádzačom.

Dlhé obstarávanie
„Je tu legislatívny proces obstarávania, počas ktorého musíme dodržiavať všetky zákonné povinnosti, procesné zdržania a zlá súčinnosť prihlásených,“ vysvetľuje Blaškovitš dôvody zdržania. Na Slovensku však niekoľkomesačné verejné obstarávania nie sú výnimkou. V roku 2015 trvala jedna súťaž priemerne 181 dní.

V súčasnosti je do elektronizácie pripojená približne tretina ambulantných lekárov, mnohí z nich však majú so systémom problémy. Šéf Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth tvrdí, že najväčšími sú v súčasnosti ne

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.