Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2018, 00:00

Poslanci kvótu pre gymnáziá odložia o rok

Hranica, ktorá znižuje počet detí, ktoré môžu školy na osemročné gymnáziá prijať, robí problém len v hlavnom meste.

Poslanci kvótu pre gymnáziá odložia o rok
Zdroj: Archív HN

Päťpercentná kvóta pre osemročné gymnáziá je bratislavský problém. Kým v hlavnom meste odchádza na výberovú školu 19 percent detí z populačného ročníka, riaditelia škôl v ostatných krajoch tvrdia, že oni nižšiu kvótu spĺňajú už aj dnes.


Majú odlišné názory
Osemročné gymnáziá rozdeľujú pedagógov, rodičov aj politikov na dva tábory. Jedna strana chce „triedy pre nadaných“ zrušiť, iní bojujú za ich zachovanie. Preto sa dnes len veľmi ťažko hľadá kompromis. Hranica päť percent mala počet detí, ktoré zo základnej školy prestúpia na gymnázium, obmedziť. Predišlo by sa tak situácii, keď by učitelia museli zo dňa na deň riešiť, že im z triedy odišla väčšina žiakov.


Riaditelia škôl v ostatných krajoch však tvrdia, že už dnes takýto počet detí prijímajú a hranicu neprekračujú. „U nás úplne stačí päťpercentná hranica, keby sme mohli, tak možno tých sedem ešte zoberieme, ale na druhej strane, v Kežmarku a Levoči nevedia otvoriť osemročné gymnáziá, takže sme spádová oblasť,“ tvrdí riaditeľ Gymnázia na Kukučínovej ulici v Poprade Vladimír Lajčák. Tento školský rok prijali do prvého ročníka 30 žiak

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.