Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2018, 13:04

Na východnom Slovensku zúri epidémia syfilisu, pribudli ďalšie prípady

S ohľadom na počet obyvateľov je výskyt syfilisu v okrese až 16-násobne vyšší, ako je priemer v celej krajine.

Na východnom Slovensku zúri epidémia syfilisu, pribudli ďalšie prípady
Zdroj: Mafra/Martin Adamec

Východné Slovensko má problém s epidémiou syfilisu. Táto pohlavná choroba je v okrese Trebišov rozšírená výrazne viac než vo zvyšku krajiny, informoval úrad verejného zdravotníctva. Krízový štáb rozhodol o izolácii chorých v zdravotníckych zariadeniach. Syfilis sa má šíriť hlavne v jednej rómskej osade.

Vlani v Trebišovská okrese, kde žije vyše 100-tisíc obyvateľov, pribudlo 115 nových prípadov ochorenia syfilisom. U ďalších niekoľkých stoviek ľudí bola choroba potvrdená už skôr. S ohľadom na počet obyvateľov je výskyt syfilisu v okrese až 16-násobne vyšší, ako je priemer v celej krajine.

Hygienici uviedli, že zhruba sedem z desiatich prípadov ochorenia sa týka samotného mesta Trebišov, a to najmä oblasti, kde ľudia bývajú v zlých hygienických podmienkach. Má ísť o miestnu rómsku štvrť, v ktorej žije niekoľko tisíc ľudí. Medzi chorými sú aj maloletí.

Denník Sme napísal, že syfilis sa v regióne šíri i prostitúciou. Slovenská polícia odmietla špekulácie o možnej prostitúcii detí a rozšírenie choroby pripísala zlým hygienickým podmienkam. Uviedla tiež, že o rozšírení syfilisu v rómskej osade v Trebišove získala informácie už pred rokom a že sa situáciou začala zaoberať spolu s ďalšími úradmi.

Krízový štáb novo rozhodol, že ľudia trpiaci syfilisom budú izolovaní v nemocnici. V prvej fáze by malo byť hospitalizovaných menej ako desať osôb. Regionálny úrad verejného zdravotníctva tiež vydal leták v rómčine o chorobe, jej príznakoch a možnostiach ochrany.

Syfilis sa prenáša pohlavným stykom, kontaminovanými predmetmi alebo v tehotenstve z matky na dieťa. Neliečený syfilis môže po čase vážne poškodiť prakticky všetky orgány, najčastejšie kožu, kosti, srdce, mozog a miechu. V neskorších štádiách môže viesť k duševným poruchám a smrti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.