Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2018, 22:50

Lákanie mozgov domov zlyhalo. Prišiel každý desiaty

Expertov zo Slovenska zahraničie láka. Po tom, čo vedec skončil na úrade práce, sa domov ďalší hrnúť nebudú.

Lákanie mozgov domov zlyhalo. Prišiel každý desiaty
Zdroj: Reuters

Špičkový vedec zo Slovenska pracoval roky v Taliansku. Vďaka bruselskému projektu sa však vrátil domov. Aj keď mu mala Technická univerzita v Košiciach garantovať miesto až do roku 2021, nestalo sa tak. Dostať pritom odborníkov späť do vlasti nie je jednoduché. Ministerstvu školstva a financií sa za tri roky podarilo prilákať len trinásť. Plány rezortu však boli odvážnejšie a do konca tohto roku chceli na Slovensko dostať až 150 vedcov.


Projekt neuspel
Medializovaný prípad docenta Róberta Bidunského, ktorý po zvláštnych praktikách Technickej univerzity v Košiciach skončil na úrade práce, prišiel len chvíľu po tom, čo slovenskí vedci z platformy Žijem vedu v otvorenom liste žiadajú ministerku školstva Martinu Lubyovú aj premiéra Roberta Fica, aby hĺbkovo preskúmali kvalitu výskumu na všetkých univerzitách a vedeckých inštitúciách nezávislou, odbornou a zahraničnou komisiou. Upozorniť tým chceli na zhoršujúci sa stav vedy.


Otvorilo to teda otázku, ako na tom slovenská veda je, keď sa neustále hovorí o odleve mozgov z krajiny. Rezort školstva a financií chceli tento problém vyriešiť podpornou schémou na návrat odborníkov zo zahraničia, ktorá odštartovala v roku 2015. Minister financií Peter Kažimír vtedy tvrdil, že vynaloženie verejných prostriedkov na takýto účel má význam. „Zatiaľ sa vrátilo 13 jednotlivcov, z toho šesť mladých odborníkov a sedem expertov,“ reagovalo tlačové oddelenie ministerstva školstva na otázky HN. Pôvodne však boli plány väčšie. Vláda očakávala, že vďaka projektu sa ročne pre návrat rozhodne 50 absolventov a niekoľko ďalších expertov s dlhoročnou praxou, ktorí sa mali zamestnať vo verejnom sektore. Rezort financií až do tohto

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.