Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2018, 16:30

Súdny dvor: Štátna zdravotná poisťovňa je podnik

Súd v Luxemburgu rozhodoval o žalobe Dôvery, ktorá tvrdí, že štátne poisťovne dostali pomoc neoprávnene.

Súdny dvor: Štátna zdravotná poisťovňa je podnik
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Jediná štátna zdravotná poisťovňa je podnikom a spadá do pôsobnosti pravidiel Európskej únie o štátnej pomoci. Taký rozsudok vyniesli včera sudcovia v Luxemburgu.

Súdny dvor totiž rozhodoval o žalobe poisťovne Dôvera, ktorá tvrdí, že slovenské orgány pred rokmi neoprávnene pomáhali jej konkurentom – štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni a Spoločnej zdravotnej poisťovni.

Pomoc 15 miliónov

Štát totiž ešte v pred viac ako desiatimi rokmi pomohol Spoločnej zdravotnej poisťovni sumou 15 miliónov eur. Poisťovňa nakoniec neskrachovala len vďaka spojeniu so Všeobecnou zdravotnou, ktorá je momentálne jedinou štátnou zdravotnou poisťovňou.

Dôvera, ktorú vlastní skupina Penta sa najprv obrátila so žiadosťou na Brusel. Komisia jej sťažnosť v roku 2014 odmietla a sporné opatrenia zdravotnej reformy na Slovensku neoznačila za štátnu pomoc. Činnosť štátnych poisťovní navyše v rozhodnutí vyňala z klasickej hospodárskej činnosti.

„Štátom vlastnené zdravotné poisťovne nie sú podnikmi, pretože nevykonávajú ekonomickú činnosť v zmysle pravidiel Únie,“ písalo sa v odmietnutí sťažnosti. To prakticky znamenalo, že nedovolenú štátnu pomoc nie je vôbec na Slovensku možné zdravotným poisťovniam poskytnúť.

Dôvera sa preto obrátila na Súdny dvor Európskej únie, ktorý je oprávnený preskúmať rozhodnutia Komisie. K súkromnej zdravotnej poisťovni sa pridala navyše aj ďalšia neštátna poisťovňa Union. Sudcovia v Luxemburgu včera rozhodli, že naše poisťovne sú podnikmi, a preto im môže byť poskytnutá nedovolená štátna pomoc.

Súdny dvor však nerozhodol o otázke či opatrenia štátu pred desiatimi rokmi skutočne boli nedovolenou štátnou pomocou. Teraz je loptička na strane Komisie, aby prijala nové rozhodnutie o tejto otázke, čo môže byť aj neskôr napadnuté pred Všeobecným súdom.

Reakcia poisťovne Dôvera

V Dôvere vítame toto rozhodnutie, lebo potvrdilo správnosť našich argumentov, no najmä potvrdilo správnosť nášho úsudku. Trvali sme a trváme na tom, že na dôsledky zlého hospodárenia a na odstraňovanie strát v štátnych zdravotných poisťovniach ( SZP, VšZP) sa nemajú skladať všetci daňoví poplatníci, teda poistenci všetkých zdravotných poisťovní.

Predpokladáme, že celá vec sa vráti na Európsku komisiu, ktorá sa musí našim podnetom opätovne zaoberať. Je to dobrá správa pre všetkých, ktorí nesúhlasia s nedovolenou štátnou pomocou a žiadajú rovnaké pravidlá pre všetkých, ktorí podnikajú na trhu zdravotného poistenia na Slovensku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.