Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2018, 22:19

Harabin: Kiska je úžerník a daňový kriminálnik. Všetko nasvedčuje tomu, že budem kandidovať

Už o rok budú na Slovensku prezidentské voľby. Exminister spravodlivosti a bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin sa pre HN vyjadril k jeho prípadnej kandidatúre.

Harabin: Kiska je úžerník a daňový kriminálnik. Všetko nasvedčuje tomu, že budem kandidovať
Zdroj: Peter Mayer

Už rok sa špekuluje o vašej kandidatúre na post hlavy štátu. Tak ako je to?
Z médií viem, že vznikla občianska iniciatíva, ktorá v petícii zbiera podpisy za moju kandidatúru na prezidenta. Úprimne ma teší, že je na Slovensku stále viac ľudí, ktorí sa stotožňujú s mojimi názormi a postojmi.

Kto je za tou iniciatívou?
Viem len toľko, čo vy. Iniciatíva údajne vznikla v Dunajskej Strede, čo je v mojom prípade neštandardné. Ja som Tatranec, východniar. Do školy som chodil v Košiciach, ako sudca som začínal v Poprade. V Dunajskej Strede som nikdy nežil ani nepôsobil. Pravdou je, že navštevujem alternatívne médiá, som aktívny na Facebooku, mám vlastný YouTube kanál a tam desiatky tisíc fanúšikov. Títo občania sa už nechcú nechať klamať našimi politikmi, premiérom, ministrom zahraničia či prezidentom. Chcú, aby ich niekto konečne vypočul a pomenoval veci pravým menom. Aby konal.

Kontaktovali vás, oslovili?
Nie. Ale dá sa to jednoducho zistiť. Na každom petičnom hárku musia byť zo zákona uvedení členovia petičného výboru. Aby bola petícia platná, stačí im nazbierať 15-tisíc podpisov a petíciu zaregistrovať. Samozrejme, k zaregistrovaniu kandidáta potrebujú môj písomný súhlas. No ak mám byť skutočne občianskym kandidátom, musí mať táto iniciatíva širokú podporu verejnosti. Nie len 15-tisíc podpisov.

Dobre, ale tých 15-tisíc vám stačí na ohlásenie kandidatúry. Ak ich nazbierate – čo je podľa vášho fanklubu pravdepodobné – budete kandidovať na hlavu štátu?
Ja nič nezberám. Som v takej fáze, že zvažujem všetky okolnosti, svoje reálne možnosti, postoje, názory. Nechcem, aby to vyznelo len ako akt popularity. Skutočný prezident musí dať našim ľuďom víziu lepšieho Slovenska. Čo trebárs priniesol pán Kiska? U neho to bol len akt popularity, nič konkrétne nepriniesol.

Dobre, skúste byť teda iný ako on, ktorý svoje stanovisko o tom, či bude kandidovať ešte stále neoznámil: odpovedzte áno alebo nie.
Už teraz môžem povedať, že rozhodne nepôjdem cestou politických strán a ani si neprajem, aby ma ktorákoľvek politická strana podporila. Moja predstava hlavy štátu je, že slovenský prezident musí v prvom rade brániť slovenské záujmy. A tým myslím aj záujmy národnostných menšín, ktoré tu žijú. Byť ochrancom práv každého slovenského občana. Bez rozdielu.

To je taká floskula, záujmy Slovenska hádam bráni každý slovenský prezident.
Tak mi vysvetli

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.