Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2018, 22:19

Harabin: Kiska je úžerník a daňový kriminálnik. Všetko nasvedčuje tomu, že budem kandidovať

Už o rok budú na Slovensku prezidentské voľby. Exminister spravodlivosti a bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin sa pre HN vyjadril k jeho prípadnej kandidatúre.

Harabin: Kiska je úžerník a daňový kriminálnik. Všetko nasvedčuje tomu, že budem kandidovať
Zdroj: Peter Mayer

Už rok sa špekuluje o vašej kandidatúre na post hlavy štátu. Tak ako je to?
Z médií viem, že vznikla občianska iniciatíva, ktorá v petícii zbiera podpisy za moju kandidatúru na prezidenta. Úprimne ma teší, že je na Slovensku stále viac ľudí, ktorí sa stotožňujú s mojimi názormi a postojmi.

Kto je za tou iniciatívou?
Viem len toľko, čo vy. Iniciatíva údajne vznikla v Dunajskej Strede, čo je v mojom prípade neštandardné. Ja som Tatranec, východniar. Do školy som chodil v Košiciach, ako sudca som začínal v Poprade. V Dunajskej Strede som nikdy nežil ani nepôsobil. Pravdou je, že navštevujem alternatívne médiá, som aktívny na Facebooku, mám vlastný YouTube kanál a tam desiatky tisíc fanúšikov. Títo občania sa už nechcú nechať klamať našimi politikmi, premiérom, ministrom zahraničia či prezidentom. Chcú, aby ich niekto konečne vypočul a pomenoval veci pravým menom. Aby konal.

Kontaktovali vás, oslovili?
Nie. Ale dá sa to jednoducho zistiť. Na každom petičnom hárku musia byť zo zákona uvedení členovia petičného výboru. Aby bola petícia platná, stačí im nazbierať 15-tisíc podpisov a petíciu zaregistrovať. Samozrejme, k zaregistrovaniu kandidáta potrebujú môj písomný súhlas. No ak mám byť skutočne občianskym kandidátom, musí mať táto iniciatíva širokú podporu verejnosti. Nie len 15-tisíc podpisov.

Dobre, ale tých 15-tisíc vám stačí na ohlásenie kandidatúry. Ak ich nazbierate – čo je podľa vášho fanklubu pravdepodobné – budete kandidovať na hlavu štátu?
Ja nič nezberám. Som v takej fáze, že zvažujem všetky okolnosti, svoje reálne možnosti, postoje, názory. Nechcem, aby to vyznelo len ako akt popularity. Skutočný prezident musí dať našim ľuďom víziu lepšieho Slovenska. Čo trebárs priniesol pán Kiska? U neho to bol len akt popularity, nič konkrétne nepriniesol.

Dobre, skúste byť teda iný ako on, ktorý svoje stanovisko o tom, či bude kandidovať ešte stále neoznámil: odpovedzte áno alebo nie.
Už teraz môžem povedať, že rozhodne nepôjdem cestou politických strán a ani si neprajem, aby ma ktorákoľvek politická strana podporila. Moja predstava hlavy štátu je, že slovenský prezident musí v prvom rade brániť slovenské záujmy. A tým myslím aj záujmy národnostných menšín, ktoré tu žijú. Byť ochrancom práv každého slovenského občana. Bez rozdielu.

To je taká floskula, záujmy Slovenska hádam bráni každý slovenský prezident.
Tak mi vysvetlite, ako ich obhajuje súčasný prezident?

Akože máte dojem, že je Kiska protislovenský?
Napríklad, keď nás ženie do vojny s Ruskom? Koľkokrát označil Rusko za agresora? Veď to si nedovolil Trump ani Macron. Kiska a Fico ženú Slovensko do jadra EÚ, a to je zas strata štátnej suverenity.

A nestratili sme suverenitu trebárs podpísaním Vatikánskej zmluvy?
Ale ešte vždy sa dá zachrániť taká, aká je. Treba obnoviť pôvodnú úlohu EÚ, ktorou je hospodárska spolupráca. A nie agresívna zahraničná politika, ktorá v rozpore s medzinárodným právom uvalila protiruské sankcie. Na protiruských sankciách zarábajú Američania a my tratíme. Máme tu lokajských reprezentantov, ktorí toto podporujú. Bulharský premiér, lebo Bulharsko teraz predsedá EÚ, ako prvé povedal, že musíme zrušiť protiruské sankcie. Toto sú záujmy, ktoré musí prezident robiť.

To už je klasická predvolebná agitka. Stále som však nepočula, či budete kandidovať.
Na to som jasne odpovedal. Ak bude podpora taká výrazná, že za mnou ľudia jasne stoja, tak áno. Prvú aj poslednú odpoveď na túto otázku majú občania.

Stačí vám predsa 15-tisíc podpisov, tie získate.
Formálne áno, ale potrebujem vedieť, či tých ľudí je viac.

Tvrdíte, že nechcete podporu politických strán, zrejme ju ani nezískate, aj keby ste chceli.
Prezident republiky musí ísť naprieč všetkými politickými stranami, nesmie rozdeľovať, ale spájať. Už by bolo na čase, aby sa ľudia spojili za niečo, nie len proti niekomu, ako to bolo doteraz.

Aj to je asi dôvod, prečo sa Kiska ešte nevyjadril...
...Pánovi Kiskovi sa netreba venovať. Päť rokov jeho činnosti, respektíve nečinnosti v úrade prezidenta hovoria sami za seba.

Vy ste ho spomenuli. Tvrdíte, že on rozdeľuje, ale vy tiež práve občanov nespájate. Skôr pôsobíte kontroverzne.
V marci vydám knihu, a to ešte len bude kontroverzia. Tam sa dozviete to, z čoho bude niektorým politikom behať mráz po chrbte. Hovoríte o mojej kontroverznosti, no dobre, môžete mať voči mne výhrady, ale uveďte aspoň jediný dôvod, prečo by mal byť prezidentom pán Kiska?

Ja tu nevystupujem ako obhajca pána Kisku. Len sa pýtam, či ste si vedomý toho, ako ľudia vnímajú vás?
Keď sa mne podsúva kontroverznosť a to, že nemám potenciál spájať, nie je kontroverzný aj pán Kiska?

Nerozprávajme sa opäť o Kiskovi, ale o vás. Zvažujete post hlavy štátu, ale uvedomujete si, ako vás ľudia vnímajú?
Povedzte mi dôvody mojej kontroverznosti. Ste vysoko inteligentná, keď nepreberáte floskuly vašich kolegov, ktorí ma len špinia a okiadzajú. Len preto, že som svojho času na návšteve v Juhoslávii na jeseň 1998 povedal, že pokiaľ USA a NATO napadne Juhosláviu, tak je to tvrdá agresia. Odvtedy som pre nich kontroverzný.

Kritizujú vás aj všetci politici, a to naprieč celým spektrom.
Kto? Tí zlodeji? Tak to je pre mňa len a len veľké vyznamenanie.

Spýtam sa inak. Ministerka Lucia Žitňanská sa vyjadrila, že sudca sa má vyhýbať nevhodnému

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.