Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2018, 00:00

Nový zákon o vode spôsobil rozruch

Pre znečistenie vôd opozícia podozrieva štátne orgány zo zanedbávania povinností.

Nový zákon o vode spôsobil rozruch
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Deň po tom, ako sa v Národnej rade hlasovalo o novom vodnom zákone, poslanci opozičnej strany SaS Anna Zemanová a Ľubomír Galko na tlačovej konferencii kritizovali rezorty životného prostredia, zdravotníctva a vodárov, že v chránenej oblasti na Žitnom ostrove zanedbali ochranu občanov pred kontaminovanou podzemnou vodou. Ich vyhlásenie pritom prišlo paradoxne po tom, ako nepodporili vo finálnom hlasovaní nový vodný zákon, ktorý envirorezortu rozširuje kompetencie.

Objavili pesticídy vo vode
Kameňom úrazu bol zákaz používania a pitia vody z vodovodu v niektorých obciach na Žitnom ostrove. Pri rutinných rozboroch vzoriek vody v nej totiž namerali vysoké hodnoty toxického pesticídu atrazín, ktorého používanie je zakázané v celej Únii od roku 2005. „Takmer so stopercentnou istotou sa dá tvrdiť, že ľudí na Žitnom ostrove nechali piť toxickú vodu. Ide o fatálne zlyhanie štátnych orgánov,“ povedala v piatok novinárom poslankyňa SaS Anna Zemanová.


Podľa opozičných po

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.