Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2018, 00:00

Ústavní sudcovia prejdú len s malými zmenami

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská chce zmeniť počet poslancov potrebný na zvolenie kandidáta na ústavného sudcu, ale aj minimálne kritériá.

Ústavní sudcovia prejdú len s malými zmenami
Zdroj: TASR

Pri zmenách voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu to ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská nebude mať jednoduché. Okrem toho, že už musela poľaviť zo svojich pôvodných predvolebných predstáv, bude musieť získať pre svoju myšlienku aj časť opozície. Treba totiž zasiahnuť do Ústavy. Niektorí poslanci už hovoria opatrné áno. Žiadajú však viac ako len kozmetické úpravy.


Za také považujú napríklad to, že kandidáta bude voliť parlament minimálne 76 hlasmi. Podľa informácií HN je práve toto súčasťou návrhu, ktorý majú na stole koaliční partneri. Hoci oficiálne o obsahu nikto zatiaľ nehovoril, Žitňanská spomenula tento počet napríklad v diskusii Denníka N minulý týždeň. „Som presvedčená o tom, že 76 je to, čo z nášho pohľadu musí byť,“ povedala šéfka rezortu spravodlivosti.


Člen poslaneckého klubu SaS a ústavnoprávneho výboru Ondrej Dostál si však myslí, že zvýšenie kvóra na 76 nerieši vôbec nič. „Vládna koalícia to má k dispozícii vždy, keď potrebuje prelomiť prezidentovo veto,“ hovorí Dostál. Svoju podporu preto podmieňuje tým, aby návrh priniesol významnejšie zmeny.


Hrozil nefunkčný súd
Benátska komisia navrhovala, aby kandidátov v parlamente volilo aspoň 90 poslancov. Ešte v decembri túto alternatívu pripúšťala aj Žitňanská, no ohradil sa v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.