Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2018, 00:00

Legislatíva je dobrá, zlyhávajú lekári. Prečo aj človek s Aspergerom získal zbrojný preukaz, vysvetľuje psychológ

Strelec s Petržalky, ktorý zabil svoju ženu a aj seba držal zbraň legálne, aj keď nemal.

Zbraň mali v legálnom vlastníctve, no aj tak vyhasli životy. Od začiatku roka sme zažili už dve streľby, pri jednej z nich strieľal človek, ktorý trpel Aspergerovým syndrómom. Aj napriek tejto poruche sa mu podarilo získať zbrojný preukaz.

Keď s posudkom nepochodil u jedného psychológa, išiel k ďalšiemu, ktorý mu zbrojný preukaz aj vystavil. Potvrdenie aj zbraň získal len desať dní pred tým, ako vraždil.

Ako takýmto situáciám zabrániť, kde narážame na problém? Porozprávali sme sa o tom s klinickým psychológom Karolom Kleimannom.

Ten tvrdí, že systém a legislatíva sú nastavené dobre, chýba však kontrola. Jedným z faktorov je aj nefungujúci e-Health, cez ktorý by si mali lekári vedieť posúvať informácie o zdravotnom stave pacienta.

"My dlhodobo upozorňujeme, že ten systém je nedokonalý," hovorí psychológ s tým, že narozdiel od psychologických posudkov pri vodičských preukazoch, neexistuje pri zbraniach dvojitá verifikácia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.