Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2018, 17:19

NAKA zasahovala pod Tatrami. Má ísť o biznis s rádioaktívnymi látkami

Popradský vyšetrovateľ vedie v tejto veci trestné stíhanie pre trestný čin nedovolenej výroby a držby jadrových materiálov, rádioaktívnych látok.

NAKA zasahovala pod Tatrami. Má ísť o biznis s rádioaktívnymi látkami
Zdroj: ilustračná snímka: TASR

Na viacerých miestach pod Tatrami zasahovali vo štvrtok elitné policajné zložky. Súvisí to s podozreniami z obchodovania s rádioaktívnymi látkami, ktoré presahuje hranice Slovenska. Uviedla to spravodajská televízia TA3, jej informáciu potvrdila polícia.

Popradskí kriminalisti v súčinnosti s policajtmi z Prezídia Policajného zboru a ďalšími špecializovanými útvarmi vo štvrtok v Poprade a Kežmarku vykonali domové prehliadky a prehliadky iných priestorov, informoval prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik.

Nedovolená držba jadrových materiálov

Popradský vyšetrovateľ vedie v tejto veci trestné stíhanie pre trestný čin nedovolenej výroby a držby jadrových materiálov, rádioaktívnych látok, vysoko rizikových chemických látok a vysoko rizikových biologických agensov a toxínov a pre trestný čin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Úkony sa podľa Džobanika súčasne vykonávali v Nemecku. "Bližšie informácie v tomto štádiu vyšetrovania nie je možné poskytnúť," doplnil.

Policajné zásahy sa podľa TA3 začali súbežne na troch miestach: v Poprade v byte talianskeho štátneho príslušníka, a na dvoch miestach v Kežmarku – v úrade súdnej exekútorky a v jej rodinnom dome.

Polícia pozná Taliana

Polícia pozná Taliana, u ktorého zasahuje, už dlhšie. Stíhala ho pre daňové podvody a neodvedené daňové poistné. Už dlhšie ho podozrievala aj práve z manipulovania s rádioaktívnymi látkami, ktoré malo siahať až do Nemecka.

Nemeckým policajným zložkám mali slovenskí policajti poskytnúť informácie, na základe ktorých bolo zadržaných desať kilogramov veľmi čistej a kvalitnej rádioaktívnej látky. Dá sa použiť v zdravotníctve, ale aj na prípravu takzvanej špinavej bomby. Keďže nemeckí kolegovia podozrenie potvrdili, slovenskí policajti šli "na isto", doplnila informáciu TA3.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.