Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2018, 00:00

K veľkej úspore poisťovne prispel takisto eRecept

Celkovo sme úspory na rádiodiagnostike, CT a MR vyčíslili na viac ako 12 miliónov eur, tvrdí pre HN generálny riaditeľ Všebecnej zdravotnej poisťovne Miroslav Kočan.

Ešte v polovici minulého roka očakávala Všeobecná zdravotná poisťovňa stratu 117 miliónov eur. Teraz hovoria predbežné výsledky účtovnej uzávierky o vlaňajšom zisku na úrovni 35 miliónov eur. Zázrak sa asi nestal. Kde vidíte dôvody tejto zmeny?
Z pohľadu očakávaní, ktoré sme mali na začiatku minulého roka a aj v jeho polovici, sa zázrak tak trochu skutočne stal. Samozrejme, sme radi, že môžeme takúto správu priniesť. Povedal by som, že je to kombináciou dvoch efektov. Jeden spočíva v tom, že sa darilo ekonomike aj výberu poistného. V neposlednom rade pomohol aj príspevok štátu na dofinancovanie zdravotníctva v posledných dvoch mesiacoch minulého roka. Na druhej strane, za týmto úspechom stoja aj vyššie úspory z ozdravného plánu, než sme kalkukovali. Ja za tým vidím synergický efekt.

Keď sa rozprávame o vyšších úsporách z ozdravného plánu, koľko to je oproti vašim pôvodným očakávaniam?
Rozdiel medzi očakávanými a skutočnými nákladmi nám vychádza okolo 37 miliónov eur, čo sú úspory z ozdravných opatrení.

Znamená to v praxi, že lepší výsledok než očakávanú stratu 117 miliónov eur by ste dosiahli aj bez toho, aby ekonomika fungovala lepšie, než sa predpokladalo?
Odhad, ktorý sme mali v polovici minulého roka, by sa určite zlepšil tak či tak. Pretože napríklad aj spomínané úspory sa ukázali až neskôr. Takže môžeme zhrnúť, že nebyť zvýšených úspor, realizácie ozdravného plánu či lepšieho výkonu ekonomiky, nemali by sme také výsledky, do akých sme sa dostali.

Hovoríte o lepších výsledkoch ozdravného plánu. Na ktorých položkách vznikli najväčšie pozitívne efekty?
Nechcel by som konkretizovať, že najviac sme ušetrili na tejto položke či väčšie úspory boli zase tam a tam. Pozeráme sa na to skôr z celkového balíka a na to, aké boli skutočné a očakávané náklady. Poviem to na konkrétnom príklade. My sme kalkulovali určité nominálne úspory z toho, že sa upravia ceny CT a MR, rádiodiagnostiky, a že sa zavedú niektoré nové revízne postupy. Nekalkulovali sme však s tým, že vznikne takzvaný synergický efekt. Teda hneď ako začnete napríklad dávať väčší dôraz na efektivitu v zdravotníctve, nemusíte ju naplánovať presne položka po položke, ona aj tak príde. Pretože keď sektor vidí, že Všeobecná zdravotná poistňovňa sa správa dôsledne a konzistentne, tak sa tomu svojim správaním prispôsobia aj ostatní.

V akých hodnotách sa pohybovali úspory v platbách v počítačovej tomografii a magnetickej rezonancii?
Celkovo sme vyčíslili úspory na rádiodiagnostike, CT a MR vo výške viac ako 12 miliónov eur.

Komunikov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.