Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2018, 00:00

K veľkej úspore poisťovne prispel takisto eRecept

Celkovo sme úspory na rádiodiagnostike, CT a MR vyčíslili na viac ako 12 miliónov eur, tvrdí pre HN generálny riaditeľ Všebecnej zdravotnej poisťovne Miroslav Kočan.

Ešte v polovici minulého roka očakávala Všeobecná zdravotná poisťovňa stratu 117 miliónov eur. Teraz hovoria predbežné výsledky účtovnej uzávierky o vlaňajšom zisku na úrovni 35 miliónov eur. Zázrak sa asi nestal. Kde vidíte dôvody tejto zmeny?
Z pohľadu očakávaní, ktoré sme mali na začiatku minulého roka a aj v jeho polovici, sa zázrak tak trochu skutočne stal. Samozrejme, sme radi, že môžeme takúto správu priniesť. Povedal by som, že je to kombináciou dvoch efektov. Jeden spočíva v tom, že sa darilo ekonomike aj výberu poistného. V neposlednom rade pomohol aj príspevok štátu na dofinancovanie zdravotníctva v posledných dvoch mesiacoch minulého roka. Na druhej strane, za týmto úspechom stoja aj vyššie úspory z ozdravného plánu, než sme kalkukovali. Ja za tým vidím synergický efekt.

Keď sa rozprávame o vyšších úsporách z ozdravného plánu, koľko to je oproti vašim pôvodným očakávaniam?
Rozdiel medzi očakávanými a skutočnými nákladmi nám vychádza okolo 37 miliónov eur, čo sú úspory z ozdravných opatrení.

Znamená to v praxi, že lepší výsledok než očakávanú stratu 117 miliónov eur by ste dosiahli aj bez toho, aby ekonomika

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.