Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2018, 23:16

Problémy s ezdravím majú lekári v ambulanciách

V roku 2008 vláda schválila projekt elektronického zdravotníctva. edravie sa nakoniec spustilo v januári tohto roku, no s viacerými problémami. Prečo sa počas desiatich rokov nepodarilo pripraviť systém bez chýb, vysvetľuje pre HN Emil Fitoš, prezident IT Asociácie Slovenska.

Ako vnímate problémy, ktoré sú pri ezdraví komunikované – napríklad, že inštalácia softvéru trvá hodiny a lekári sa sťažujú, že im systém vypadáva a to im komplikuje prácu?
Je to problém. Ale súhrnne by som povedal, že tí, čo očakávali pri spustení tohto projektu katastrofu, sa jej nedočkali. Ale problémy tu naozaj sú a prejavujú sa predovšetkým u lekárov v ambulanciách.


Dá sa to vôbec eliminovať a pripraviť systém, ktorý nebude mať takéto problémy?
Viem si predstaviť, že ak by bol ešte nejaký ďalší čas na prípravu a prácu s koncovými používateľmi, tak by to bolo lepšie.


A nie je desať rokov na prípravu dosť dlho?
To máte úplnú pravdu. Rozpätie rokov 2008 až 2018 je niečo, čím by sa nemal chváliť ani štát, ani dodávatelia. Projekt bol niekoľkokrát zastavovaný, opakovane kontrolovaný. Dochádzalo v ňom k mnohým zmenám. Za kľúčové považujem obdobie od apríla 2016 po dnešok, keď jedno vedenie ministerstva, projektu a Národného centra zdravotníckych informácií projekt prevzalo a dostalo ho z bodu, v ktorom ho našlo, do terajšieho stavu.

Takže kvitujete toto obdobie?
Áno, toto kvitujem. Riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií sám priznal, že mal s projektom problémy. Dokonca povedal, že on by ten projekt neprebral, ale našiel si na stole preberacie protokoly, ktoré boli platné a musel z niečoho vychádzať. Koncentrovali sa na to, aby ezdravie priviedli do života a ja si myslím, že je dobré, že sa projekt odštartoval.


Nebolo by lepšie, ak by sa projekt uviedol do praxe po dostatočnom otestovaní, pri ktorom by sa prišlo na chyby?
Projekt je nesmierne závislý aj od tretích strán, a to sú firmy, ktoré poskytujú ambulančné, nemocničné a informačné systémy. To je 70 subjektov, z toho 20 z nich veľmi relevantných. Ich zapojenie je problém, oni sú tí, ktorí fungujú ako nárazník. Ich systémy stále v ambulanciách sú. Niektoré z nich sú viac ako desaťročie staré, rovnako osobné počítače niektorých poskytovateľov sú tiež takéhoto veku. Situácia je zložitá. Zapojiť v prvom rade všetky nemocnice a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí sú lepšie pripravení, je správne. A ďalších zapoja bez sankcií a s prípadnou podporou do konca roku 2018. Máme asi 13-tisíc ambulancií, a to sú tie problematické body. Nemocnice majú svojich informatikov, no v ambulanciách máme veľkú časť lekárov, ktorí nevyrastali pri používaní počítačov.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.