Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2018, 14:27

Matovičovci poukazujú na ďalšie predražené právne služby, prirovnávajú to k Bžánovi

Poslankyňa Veronika Remišová na brífingu informuje o ďalšej podozrivej zmluve za právne služby.

Matovičovci poukazujú na ďalšie predražené právne služby, prirovnávajú to k Bžánovi
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) podľa opozičného hnutia OĽaNO zvyšuje externé zmluvy na právne služby, a to aj po tom, ako pred koncom roka 2017 rezort na uzatváranie veľkého počtu zmlúv s externými poskytovateľmi služieb upozornil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).

Na štvrtkovej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR to uviedli predstavitelia hnutia Veronika Remišová a Gábor Grendel.

"Takéto konanie považujeme za škandalózne, nezodpovedné a veľmi pochybné z hľadiska transparentnosti, ale predovšetkým hospodárneho využívania peňazí štátu," vyhlásila Remišová.

Hnutie preto vyzvalo ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd), aby informoval, akým spôsobom rezort reflektuje na zistenia NKÚ a aké opatrenia prijal, a tiež, prečo nezverejnil prílohy zmlúv uzatvorených na tieto služby.

Podľa hnutia OĽaNO uzatvorilo ministerstvo dopravy v minulosti s právnou kanceláriou AKMG zmluvy spolu na 6,8 milióna eur. "Tieto zmluvy preveroval NKÚ a ešte koncom roka 2017 zverejnil a zistil, že externej advokátskej kancelárii zaplatilo ministerstvo za dva roky viac než dvojnásobok nákladov na platy celého právneho odboru ministerstva," vyčíslila Remišová.

Takisto podľa nej úrad upozornil, že náklady na právne služby na ministerstve dopravy sa od roku 2013 zvýšili o takmer 1783 percent.

Podľa OĽaNO pritom doteraz išlo na ministerstve dopravy o spory v hodnote 15 miliónov eur. "Ale tri dni pred Vianocami ministerstvo pridalo ďalšie dlhoročné spory v hodnote takmer 43 miliónov eur. Spolu ide o spory v hodnote 58 miliónov eur a hovoríme teda o odmene pre advokáta vo výške niekoľkých miliónov eur," zdôraznila Remišová.

NKÚ v decembri informoval, že podľa jeho zistení na Ministerstve hospodárstva (MH) SR a Ministerstve dopravy a výstavby SR dochádza k uzatváraniu veľkého počtu zmlúv s externými poskytovateľmi služieb a následne k vysokému čerpaniu verejných zdrojov. NKÚ preveroval zmluvy v rámci rokov 2013 až 2016.

"Z preverovania vyplynulo, že vynakladanie prostriedkov v oblasti služieb bolo v niektorých prípadoch neefektívne a neúčinné. Viaceré externe zadávané činnosti mohli byť zabezpečené vlastnými zamestnancami, odbornými útvarmi rezortov. Týmto postupom tak došlo k neodôvodnenému, prípadne predraženému využívaniu externých služieb," uviedla vtedy hovorkyňa kontrolného úradu Daniel Bolech Dobáková.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.